Zafirlukast (Astım)

 • Zafirlukast, bir tablet sabah ve bir tablet akşam olmak üzere günde iki kez alınır.
 • Doktorunuz, astım krizi geçirmeniz durumunda kullanmanız için size rahatlatıcı bir inhaler yazacaktır. Bu inhaleri her zaman yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.
 • En yaygın yan etkiler yüksek ateş ve boğaz ağrısıdır.

Zafirlukast hakkında

İlacın türü. Bir lökotrien reseptör antagonisti.
Kullanım amacı. Astım (yetişkinler ve 12 yaş üstü çocuklar için).
Piyasa ismi. Carpox.
Formu. Tablet.

Zafirlukast astım semptomlarının kontrolü amacıyla kullanılır. Astım, akciğerlerin daha küçük hava yollarındaki iltihaplanmanın neden olduğu yaygın bir durumdur. İltihap, solunum yollarının etrafındaki kasları tahriş eder ve daralmasına neden olur. Bu olay, hava yollarınızın daralmasına neden olur. Böyle bir durumda havanın ciğerlerinize girip çıkması zorlaşır. Bu durum, hırıltı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi tipik semptomlara neden olur. Enflamasyon ayrıca solunum yollarınızın fazladan mukus yapmasına ve bu da öksürüğe neden olur.

Astım semptomları zaman zaman alevlenebilir ve nedeninin açık bir nedeni olmayabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar egzersiz ve polen gibi tetikleyiciler tarafından semptomların daha da kötüleştiğini fark eder. Bunlar vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan lökotrienler adı verilen kimyasal maddeler üretmesine neden olur. Zafirlukast, bu lökotrienlerin etkilerini bloke ederek astım semptomlarının kontrolüne yardımcı olur.

Zafirlukast almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bazı ilaçlar için ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı, zafirlukast almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz, bebek yapmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız.
 • Karaciğerinizde veya böbreklerinizde herhangi bir sorun varsa.
 • Başka bir ilaç alıyorsanız veya kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar ve bitkisel, tamamlayıcı ilaçlar dahildir.
 • Daha önce bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Zafirlukast nasıl alınır?

 • Tedaviye başlamadan önce, paketin içinden çıkan prospektüsü okuyun. Bu prospektüs size zafirlukast hakkında daha fazla bilgi verecek ve ilacı alırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sağlayacaktır.
 • Zafirlukastı tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde alın. Normal doz sabah ve akşam birer tablettir.
 • Tableti bir bardak su ile yutunuz. Tableti aç karnına almalısınız, bu da tableti yemekten yaklaşık bir saat önce almanız veya iki saat sonrasına kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun nedeni, vücudunuzun yemekten sonra daha az zafirkulast emmesidir, bu da ilacın daha az etkili olduğu anlamına gelir.
 • Astımınız iyi kontrol altında olsa bile, zafirlukastı her gün düzenli olarak alın. Hiçbir dozunuzu atlamamaya özen gösterin, ancak unutursanız, ilacı hatırladığınız anda alınız. Hatırladığınızda, neredeyse bir sonraki dozunuzu alma zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve zamanı geldiğinde bir sonraki dozunuzu alın. Unutulan dozları dengelemek için iki dozu birlikte almayınız.

Zafirlukast kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Doktorunuzla olan randevularınıza düzenli olarak gidin. Bu, doktorunuzun ilerlemenizi kontrol edebilmesi açısından öncemlidir. Ayrıca doktorunuz, zaman zaman karaciğerinizin çalışma şeklini kontrol etmek için kan testleri yaptırmanızı isteyebilir.
 • Zafirlukast, astım krizi geçiriyorsanız size anında rahatlama sağlamayacaktır. Doktorunuz böyle bir durumda kullanmanız için size rahatlatıcı bir inhaler yazacaktır. Kullanmanızın gerekmesi ihtimaline karşı her zaman yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.
 • Astım belirtilerinizin kötüleştiğini veya rahatlatıcı inhaleri normalden daha düzenli kullanmanız gerektiğini fark ederseniz, lütfen hemen tavsiye için doktorunuzla iletişime geçin.
 • Sigara içme. Sigara içmek akciğerlerde ciddi tahrişe ve hasara neden olur. Durumunuzu daha da kötüleştirecek ve ilacınızın yararlı etkilerini azaltacaktır.
 • Herhangi bir ilaç alırsanız, sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışınız. Bazı anti-enflamatuar ağrı kesiciler ve aspirin, bazı insanlarda astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Zafirlukast yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo zafirlukast ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlacınızla birlikte verilen üretici bilgi broşüründe tam bir liste bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuza danışın.

Çok yaygın zafirlukast yan etkileri (bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülen yan etkilerdir) Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Yüksek ateş (ateş), boğaz ağrısı ve enfeksiyonlar. Sorun çıkarsa doktorunuzla konuşun.
Yaygın zafirlukast yan etkileri (bunlar 10 kişide 1 kişiden az görülen yan etkilerdir) Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Bulantı, kusma veya karın ağrısı Hafif öğünlere sadık kalın ve bol su için. Bu devam ederse doktorunuzla konuşun.
Baş ağrısı, kas ağrıları ve ağrıları Sorun çıkarsa doktorunuzda uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin.

Önemli: Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, bir check-up yaptırabilmeniz için derhal doktorunuza bildirmelisiniz:

 • Sürekli olarak hasta hissetme veya hasta olma, mide ağrısı, cildinizde veya göz beyazlarınızda sararma (sarılık) ve genel olarak kendinizi iyi hissetmeme. Bunlar, karaciğerinizle ilgili bir sorunun belirtileri olabilir.
 • Grip benzeri semptomlar, kollarınızda veya bacaklarınızda karıncalanma hissi veya uyuşma, nefes almada zorluk ve deri döküntüsü. Bunlar, Churg-Strauss sendromu adı verilen çok nadir fakat ciddi bir bozukluğun işareti olabilir.

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, lütfen daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşunuz.

Zafirlukast nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar için dikkat etmeniz gerekenler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı dozda almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. İlacı kabı boş olsa bile yanınıza alın.
 • Bir ameliyat geçiriyorsanız veya herhangi bir diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi yapan doktora hangi ilaçları aldığınızı söyleyin.
 • Durumları sizinkiyle aynı görünse bile ilacınızı asla başkalarına vermeyin.
 • Güncel olmayan veya istenmeyen ilaçları kullanmayın.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Sivilce için Roaccutane

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom