Aripiprazol, uzun etkili enjeksiyon (Abilify Maintena®)

 • Uzun etkili Aripiprazol enjeksiyonu size her ay doktorunuz veya hemşireniz tarafından yapılacaktır.
 • İlk enjeksiyonunuzu yaptıktan sonra 14 gün boyunca tabletlerinizi almaya devam etmeniz istenebilir.
 • Bir enjeksiyon randevusunu kaçırırsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede başka bir randevu alın.

Uzun etkili Aripiprazol enjeksiyonu hakkında

İlaç türüAntipsikotik ilaçlar.
Kullanım amacıYetişkinlerde şizofreni.
Ticari adıAbilify Maintena®.
FormuUzun etkili kas içi depo enjeksiyonu.

Şizofreni, düzensiz fikirlere, inançlara ve deneyimlere neden olan bir ruh sağlığı durumudur. Şizofreni semptomlarını hafifletmek için size aripiprazol reçete edilebilir. Bu tür belirtiler arasında gerçek olmayan şeyleri duymak, görmek veya hissetmek, yanlış inançlara sahip olmak ve alışılmadık derecede şüpheli hissetmek yer alır. Aripiprazol, bu tür semptomları kontrol etmeye yardımcı olmak için beyninizdeki kimyasal maddelerin dengesi üzerinde çalışır.

Uzun etkili veya ‘depo’ enjeksiyonları, tabletler alarak semptomlarınız hafifledikten sonra idame tedavi için kullanılır. Enjeksiyon, aripiprazolü yavaşça vücudunuza salmaktadır. Enjeksiyonu her ay düzenli olarak yaptırmanız gerekebilir. Depo enjeksiyonunun ana avantajı, her gün tablet almayı hatırlamanıza gerek olmamasıdır.

Aripiprazol uzun etkili enjeksiyon kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir, bazen de ekstra dikkat gösterilmesi gerekir. Bu yüzden, aripiprazol almaya başlamadan önce doktorunuzun aşağıdakileri bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız.
 • Kalp rahatsızlığınız veya damar hastalığınız varsa.
 • Felç geçirdiyseniz veya beyninize giden kan damarlarında “kalınlaşma” olduğu söylendi.
 • Karaciğer, böbrek veya prostat problemleriniz varsa.
 • Solunumunuzla ilgili herhangi bir probleminiz varsa.
 • Şunlardan herhangi birine sahipseniz: epilepsi, depresyon, Parkinson hastalığı, gözünüzde yüksek basınç (glokom) veya myastenia gravis adı verilen kas güçsüzlüğüne neden olan bir durum.
 • Cildinizde veya gözlerinizin beyaz kısımlarında sarılık varsa veya bir kan rahatsızlığı geçirdiyseniz.
 • Böbreküstü bezinizde tümör varsa (feokromositoma adı verilen bir durum).
 • Bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.
 • Başka bir ilaç alıyorsanız veya kullanıyorsanız. Bu, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçları; ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçları da içerir.

Aripiprazol uzun etkili enjeksiyon nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, ambalajın içinden çıkan prospektüsü okuyun. Böylelikle aripiprazol hakkında daha fazla bilgi alacak ve yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini bulacaksınız.
 • Aripiprazol enjeksiyonu size bir doktor tarafından reçete edilecektir. Enjeksiyon, kalçanız veya kolunuzun üst kısmındaki bir kastan uygulanır. Her ay bir enjeksiyon uygulanır- her enjeksiyon arasında en az 26 gün olması önemlidir.
 • İlk enjeksiyonunuzu yaptıktan sonraki 14 gün boyunca tabletlerinizi almaya devam etmeniz istenebilir. Bunun nedeni, enjeksiyonun tam etkisini hissetmenizin birkaç hafta alabilmesidir.

Aripiprazol kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Aripiprazolden mümkün olan en iyi faydayı sağladığınızdan emin olmak için tedavinizin dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir. Tedavinizin kontrolü için düzenli doktor randevularınızı aksatmayın. Bir enjeksiyon randevusunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede başka bir randevu almak için doktorunuzla iletişime geçin.
 • Herhangi bir diş tedavisi veya ameliyat olacaksanız, lütfen tedaviyi yapan kişiye aripiprazol enjeksiyonu aldığınızı söyleyin.
 • Reçetesiz satılan herhangi bir ilaç alırsanız , aripiprazol ile birlikte kullanmanızın uygun olup olmadıklarını bir eczacıya danışın.
 • Diyabetiniz varsa, aripiprazol kanınızdaki şeker düzeylerini etkileyebileceğinden, kan şekerinizi daha sık kontrol etmeniz gerekebilir. Doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunacaktır.
 • Alkol kullanıyorsanız, lütfen doktorunuza danışınız. Alkol, aripiprazolden kaynaklanan yan etki riskini artırır, bu nedenle alkolden kaçınılmalıdır.
 • Aripiprazol gibi ilaçlarla tedavi bazen dürtüsel davranışlarda sorunlara neden olabilir. Davranışlarınızda kumar oynama arzusunun artması gibi herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza mümkün olan en kısa sürede haber vermelisiniz.
 • Aripiprazol gibi ilaçları alan az sayıda insan, kendilerine zarar verme veya hayatlarını sona erdirme konusunda düşünceye sahip olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Aripiprazol uzun etkili enjeksiyon yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, aripiprazol uzun etkili enjeksiyonla ilişkili bazı yan etkileri içermektedir. İlacınızla birlikte verilen üretici bilgi broşüründe yan etkilerin tam bir listesini bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi birini yaşamanız durumunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Uzun etkili Aripiprazol enjeksiyon çok yaygın yan etkileri
(Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülen yan etkilerdir)
Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Baş dönmesi, yorgunluk veya sürekli uyku hissiAraç ve makine kullanmayın. Alkol içmeyin.
Baş ağrısıBol su için ve doktorunuzdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrıları devam ederse, doktorunuza bildirin.
Titreme veya huzursuzluk hissi; Olağandışı veya kontrol edilemeyen hareketlerDoktorunuzla konuşun. Bu etkileri azaltmaya yardımcı olması için başka bir ilaç önerebilir.
Uyuma güçlüğü, endişeli hissetme, kilo artışı veya kilo kaybı, ağız kuruluğu, enjeksiyon yerinde ağrı, kas sertliği, erektil disfonksiyonBu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.

Önemli: Kas sertliği, çok yüksek ateş, kafa karışıklığı, hızlı kalp atışı ve terleme gibi belirtiler yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bunlar, nöroleptik malign sendrom olarak bilinen nadir fakat ciddi bir durumun belirtileri olabilir.

Bu ilacı aşırı dozda aldığınızdan şüpheleniyorsanız, derhal yerel hastanenizin acil servisine başvurun.

İlginizi Çekebilir: Abilify – Aripiprazole tablet

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom