Roaccutane nedir? Sivilce için Roaccutane kullanımı

 • Roaccutane kapsüllerini yemekle veya atıştırmalıktan sonra alın.
 • Doktorunuzla düzenli kontrol randevularınızı kaçırmamanız çok önemlidir.
 • Roaccutane, doğmamış bir bebeğe zarar verir. Kadınların ilaç kullanım süresinde hamile kalmaması çok önemlidir.
 • Roaccutane kullanırken veya tedaviyi bıraktıktan sonraki bir ay boyunca kan bağışı yapmayın.

Sivilce, cilt lekelerinin en yaygın nedenidir. Sivilce en çok 12 ile 25 yaş arasında görülse de yaşlı ve daha genç insanları da etkiler. Sivilcenin oluşum mekanizması şöyledir. Küçük yağ bezleri cilt yüzeyinizin hemen altında bulunur ve cildinizin esnek ve pürüzsüz görülmesini sağlayan bir yağ tabakası (sebum) oluşturur. Cildinizdeki küçük gözenekler, sebumun cildinizin yüzeyine gelmesini sağlar. Aknede bu gözeneklerin bir kısmı tıkanır ve iltihaplı lekelere neden olur.

Roaccutane hakkında genel bilgiler.

İlacın türüOral retinoid
Kullanım amacıYetişkinlerde ve 12 yaşından büyük gençlerde ağır sivilce tablosu
Piyasa isimleriRoaccutane®; Reticutan®
FormuKapsül

İzotretinoin yani Roaccutane, A vitamini ile ilgili olan retinoidler olarak bilinen bir ilaç grubuna aittir. Şiddetli sivilcelenme, oral antibiyotiklere yanıt vermeyen veya cilt tedavileri gibi diğer tedavilerle iyileşmeyen durumlarda tedavi için kullanılır. Roaccutane cildinizin doğal yağ üretimini azaltarak bu tedaviyi gerçekleştirir. Roaccutane size doktor tarafından reçete edilir ve doktor kontrolünde tedaviniz devam eder.

Roaccutane kullanmadan önce bilinmesi gerekenler.

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir ve bazı durumlarda ekstra dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı, Roaccutane almaya başlamadan önce doktorunuzun aşağıdakileri bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz, bebek yapmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza bilgi verin. Çünkü Roaccutane bebekler için zararlıdır.
 • Şeker hastalığınız (diabetes mellitus) varsa.
 • Kuru göz rahatsızlığınız varsa.
 • Kanınızda yağ (lipid) düzeyi yüksekse.
 • Depresif bir hastalık, mental sorununuz veya intihar düşünceleriniz olduysa.
 • A vitamini kullanıyorsanız veya vücudunuzda çok fazla A vitamini depolanmışsa (Hipervitaminoz A).
 • Karaciğer veya böbrek probleminiz varsa.
 • Bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz veya soya ya da yer fıstığına alerjiniz varsa.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara örnek olarak tetrasiklin antibiyotik ve vitamin takviyesi verilebilir. Doktorunuzun bu ilaçları alıp almadığınızı bilmesi oldukça önemlidir.

Roaccutane nasıl alınır?

 • Tedaviye başlamadan önce, ilacın prospektüsünü ve doktor tarafından verilen ek bilgileri dikkatlice okuyun. Böylelikle ilaç kullanım sürecinizde yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini görmüş olacaksınız.
 • Kapsüllerin sadece sizin için uygun olduğunu; bir başkasına önermek, denetmek amacıyla vermemeniz gerektiğini bilmelisiniz.
 • Roaccutane’ ı tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde alın. Roaccutane kapsüllerinin birkaç formu vardır: 5 mg, 10 mg, 20 mg ve 40 mg. Dozunuz, kilonuza ve ihtiyacınıza göre hesaplanır. Roaccutane her gün bir veya iki kez alınarak kullanılabilir. Doktorunuz size her bir doz için hangi dozda, kaç kapsül alacağınızı ve dozları günün hangi saatlerinde alacağınızı söyleyecektir. Bu bilgiler ayrıca doktorun size ne söylediğini hatırlatmak için eczacınız tarafından paketlerin üzerine de yazılacaktır çünkü buna dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
 • Kapsülleri yiyecekle birlikte alın; yemek sırasında almanız idealdir. En iyisi kapsülleri bir bardak su ile yutmaktır. Kapsülleri yırtmayın veya çiğnemeyin.
 • Doktorunuz gerekli görürse, tedaviniz sırasında dozunuzu yeniden ayarlanabilir. Böyle bir durumda, doktorunuzun size verdiği talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.
 • Tedavi süreciniz tahmini 4-6 ay sürecektir. Bu süre genellikle yeterlidir.
 • Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınız zaman alınız (bir sonraki dozunuz zamanı gelmediyse veya çok yaklaşmadıysa; böyle bir durumda ise bir sonraki dozu zamanı geldiğinde alın ve unutulan dozu almayın). Unutulan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte sakın almayın.

Roaccutane kullanırken nelere dikkat edilir?

 • Doktorunuzla olan randevularınıza uymanız önemlidir. Bu, doktorunuzun ilerlemenizi kontrol edebilmesi için önemlidir. Tedavi öncesinde ve tedavi sırasında bazı testler yaptırmanız gerekebilir. Testler birkaç şeyi kontrol etmek için yapılır; karaciğerinizin ve kanınızın sağlıklı kaldığı, kanınızdaki yağ miktarının normal miktarlarda kaldığı ve (kadınlarda) hamile olmadığınız test edilir.
 • Doktorunuz, hamilelikte Roaccutane’nin tehlikelerini size açıklayacaktır. Kadınsanız, hangi tür doğum kontrol yöntemlerinin sizin için uygun olduğu konusunda size tavsiye verilecektir. Roaccutane almaya başlamadan en az bir ay önce, tüm tedavi süresince ve Roaccutane almayı bıraktıktan sonra en az bir ay boyunca doğum kontrol yöntemi gereklidir. Bu süre içinde herhangi bir zamanda hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.
 • Bazı insanlar, roaccutane almaya ilk başladıklarında sivilcelerinin kötüleştiğini fark ederler. Bu olabilir, ancak genellikle 7-10 gün içinde hızla düzelir.
 • Roaccutane cildinizi çok kuru hissettirebilir. Birçok kişi, tedavinin başladığı günden itibaren düzenli olarak nemlendirici ve dudak kremi kullanmanın bunu azalttığını bildirmiştir.
 • Gözlerinizin normalden daha kuru olduğunu fark edebilirsiniz. Bir eczacı veya gözlükçüden, kullanmanız için bazı uygun göz damlaları alabilirsiniz. Normalde kontakt lens kullanıyorsanız bunun yerine bir süre gözlük kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Roaccutane kullanırken cildiniz güneş ışığına ve UV ışığına normalden daha duyarlı hale gelecektir. Doğrudan güneş ışığından uzak durmaya çalışın. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi ve güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 olan dudak kremi kullanmanız cildinizi rahatlatacaktır.
 • Tüy dökücü, ağda veya lazer gibi işlemler yaptırmayın. Bu işlemlerden herhangi birini yaptırmadan önce tedavinizin bitmesini bekleyin. Roaccutane bittikten sonra en az altı ay beklemeniz idealdir. Bu cilt sağlığınız için önemlidir.
 • Roaccutane kullanırken A vitamini içeren herhangi bir vitamin takviyesi almayın. Reçetesiz satılan ilaçlar veya vitamin takviyeleri satın alırsanız, sizin için uygun olup olmadıklarını doktorunuza danışın. Ayrıca akne karşıtı başka bir tedavi kullanmayın veya almayın.
 • Düzenli kan bağışı yapıyorsanız, Roaccutane alırken veya tedaviniz durduktan sonra en az bir ay boyunca kan bağışı yapmayın.
 • Nadiren, Roaccutane alan bazı kişiler depresyona girmiş ve bazı ruh hali değişiklikleri yaşamıştır. Kendinizi ‘halsiz’ veya kaygılı hissediyorsanız veyahut kendinize zarar verme konusunda düşünceleriniz olursa derhal doktorunuza bildiriniz.

Roaccutane yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, roaccutane ile ilişkili en yaygın olan yan etkilerden bazılarını içermektedir. Kapsüllerle ilişkilendirilebilecek yan etkilerin tam listesini bulmak için en iyi yer, ilaçla birlikte verilen prospektüslerdir. Alternatif olarak, aşağıdaki referans bölümünde bir üreticinin bilgi broşürünün bir örneğini bulabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya sorun yaratırsa doktorunuza danışınız.

Çok yaygın Roaccutane yan etkileri (Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülmüş)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, sırt ağrısıDoktorunuzdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin. Ağrı devam ederse veya şiddetlenirse, doktorunuza danışın.
Kuru cilt ve dudaklarDüzenli olarak nemlendirici ve dudak kremi uygulayın. Kızarıklık oluşursa veya cildiniz tahriş ve kırılgan hale gelirse, doktorunuza bildirin.
Göz kuruluğu, göz tahrişiEczacınızdan veya gözlükçünüzden bazı uygun göz damlaları alın. Görmeniz etkilenirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin. İleri derece göremiyorsanız, araç, alet ve makine kullanmayın.
Ağız ve boğaz kuruluğuŞekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.
Burunun kuruması ve burun kanamalarıBurnunuzun iç kenarlarına ince bir tabaka vazelin (Vaseline®) uygulamayı deneyin.
İdrardan kan gelmesiDoktorunuza danışın.
Kan testlerinde değişikliklerDoktorunuz bunları kontrol etmek için düzenli kan testleri yapacaktır.

Roaccutane’e bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Roaccutane nasıl saklanır?

 • İlaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.
 • Tarihi geçmiş kapsülleri kullanmayın ve saklamayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. Kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç önermeyin.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, hangi ilaçları aldığınızı tedaviyi yürüten doktora söyleyin.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom