Siklosporin

 • Siklosporin kullanırken greyfurt suyu içmeyin.

Siklosporin hakkında

İlaç türü İmmünsüpresan ilaçlar.
Kullanım amacı Nakil ameliyatı sonrası yeni organların reddedilmesini önlemek için,
Romatizmal eklem iltihabı,
Şiddetli dermatit ve sedef hastalığı,
Nefrotik sendrom.
Ticari adı Depores, Drosporin, Epostin, Panosporin, Restasis, Sandimmun, Sandimmun Neoral, Sigmasporin, Tearon.
Formu Kapsüller, oral çözelti ve enjeksiyon.

Siklosporin, immünosupresanlar adı verilen ilaç grubuna dahildir. Organ ve kemik iliği naklinden sonra reddi azaltmak ve çeşitli uzun süreli (kronik) inflamatuar ve otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Uzman bir doktor tarafından reçete edilir.

Organ reddini azaltmak için: Vücudunuz, organ veya kemik iliği nakillerini takiben yeni donör dokusunu reddedebilir. Siklosporin, vücudunuzun bağışıklığını veya savunma sistemini baskılayarak bunu önlemeye yardımcı olur.

Uzun süreli inflamatuar ve otoimmün hastalıkları tedavi etmek için: Romatoid artrit, şiddetli dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlarda siklosporin, bağışıklık sisteminizi baskılayarak semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olur. Nefrotik sendrom, böbreğinizdeki ‘filtreler’ düzgün çalışmadığı için kanınızdan idrarınıza büyük miktarda proteinin sızdığı bir durumdur. Siklosporin nefrotik sendrom tedavisinde de kullanılabilen bir ajandır.

Yukarıda listelenen tıbbi koşullara ek olarak, siklosporin bazen ülseratif kolitli kişiler için uzman doktorlar tarafından reçete edilebilir. Size bu nedenle reçete edilmişse, tedavinizle ilgili sorularınızı lütfen doktorunuzla konuşun.

Siklosporin almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir. Bu yüzden siklosporin almaya başlamadan önce doktorunuzun aşağıdaki durumları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz, emziriyorsanız veya gebelik ihtimaliniz varsa.
 • Karaciğer veya böbreklerinizde herhangi bir sorun varsa (tedavinin nedeni bu değilse).
 • Yüksek tansiyonunuz varsa.
 • Şu anda bir enfeksiyonunuz varsa.
 • Kanseriniz varsa (tedavinin nedeni bu değilse).
 • Kanınızda yüksek düzeyde ürik asit olduğu söylenmişse.
 • Başka bir ilaç veya bitkisel ürün kullanıyorsanız.
 • Bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Siklosporin nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, paketin içindeki prospektüsü okuyun. Prospektüs size siklosporin hakkında daha fazla bilgi verecek ve ilacı aldığınızda karşılaşabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sunacaktır.
 • Doktorunuz, kilonuza ve tedavi sebebinize göre size özel bir doz reçete edecektir. Muhtemel kullanımı her gün (sabah ve akşam) iki doz şeklindedir .Siklosporini aynen doktorunuzun size söylediği şekilde aldığınızdan emin olun.
 • Dozlarınızı her gün aynı saatlerde almaya çalışın. Unutulan dozları dengelemek için iki dozu birlikte almayınız.
 • Size ilacın kapsül formu verilmişse, her dozu küçük bir bardak su ile yutunuz. Kapsülleri çiğnemeyin veya açmayın.
 • Size oral solüsyon (sıvı ilaç) verilmişse, verilen oral doz şırıngalarını kullanarak dozunuzu ölçün ve ardından bir bardak suya ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın. Tam dozu aldığınızdan emin olmak için, içeceği yuttuktan sonra, boş bardağa biraz daha su ekleyin, karıştırın ve sonra bunu da için. Dozunuzu tercih ederseniz su yerine portakal suyu veya elma suyuyla karıştırarak alabilirsiniz, ancak asla greyfurt suyuyla karıştırmamalısınız. Oral doz şırıngasını kullandıktan sonra yıkamayın; Sadece bir mendille silerek temizleyin.
 • Doktorunuz size tedavinizin ne kadar süre devam etmesi gerektiğini söyleyecektir. Lütfen doktorunuz aksini söyleyene kadar siklosporin almaya devam edin.

Tedavinizden en iyi şekilde yararlanmak için;

 • Siklosporin kullanırken greyfurt suyu içmeyin. Bunun nedeni, greyfurt suyundaki bir kimyasalın kan dolaşımınızdaki siklosporin miktarını artırmasıdır. Bu, yan etkileri daha olası hale getirir.
 • Çok sayıda farklı siklosporin markası mevcuttur ve bunların hepsi vücudunuz tarafından aynı şekilde emilmez. Bu nedenle, doktorunuz her yeni ilaca ihtiyaç duyduğunuzda size aynı marka siklosporini reçete edecektir. Yeni bir ilaç aldığınızda, daha önce aldıklarınızdan farklı görünüyorsa, lütfen eczacınızdan bunu sizin için kontrol etmesini isteyin.
 • Düzenli randevularınızı aksatmamaya çalışın. Doktorunuz, böbreklerinizin ve karaciğerinizin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için hem tedavi öncesinde hem de tedavi sırasında kan basıncınızı izlemek ve bazı kan testleri yapmak isteyecektir. Siklosporin, kanınızdaki bazı elektrolitlerin (tuzların) ve lipitlerin (yağların) seviyelerini değiştirebilir ve doktorunuz bunu kontrol altında tutmak isteyecektir.
 • Siklosporin alırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra doktorunuzla konuşmadan aşı yaptırmayın.
 • Siklosporin kullanırken şezlong kullanmamanız, yoğun güneş ışığından kaçınmanız ve yüksek güneş koruma faktörüne (en az 15 SPF) sahip bir güneş kremi kullanmanız önemlidir. Sedef hastalığınız varsa PUVA veya UVB tedavileri yaptırmayın.
 • Siklosporin alırken hamile kalmaktan kaçınmalısınız.
 • Bir ameliyat geçirecek veya herhangi bir diş tedavisi alacaksanız, lütfen tedaviyi uygulayan kişiye siklosporin kullandığınızı söyleyin.
 • Herhangi bir ilaç veya bitkisel ürün alırsanız, kullanmanızın sizin için güvenli olup olmadığını lütfen doktorunuza danışınız. Ayrıca reçetesiz satın alınabilen bazı antiinflamatuar ağrı kesiciler siklosporinin yan etki riskini artırır, bu ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Siklosporinin yan etkileri nelerdir?

Siklosporinin olası yan etkilerinden bazıları aşağıda listelenmiştir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleşirse veya ilaca bağlı olduğunu düşündüğünüz başka semptomlar yaşarsanız doktorunuza bildirin.

Sık görülen siklosporin yan etkileri Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık (göğüs veya idrar enfeksiyonları gibi), yüksek ateş. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.
Baş ağrısı. Bol su için ve doktorunuzdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrıları devam ederse, doktorunuza bildirin.
Kendini hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı. Hafif yiyecekler tüketin (acı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının).
İshal. Kaybedilen sıvının telafisi için bol su için.
Titreme veya yorgunluk hissi, diş etlerinde şişme, yüksek tansiyon, ciltte karıncalanma veya uyuşma, iştahsızlık, kas krampları veya ağrı, vücut kıllarında artış, böbrek sorunları. Bunlardan herhangi biri sorun yaratırsa, doktorunuzla konuşun.

Önemli: Görme ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen doktorunuza söyleyin. Bunun nedeni, siklosporin alan bazı kişilerde çok nadir olarak gelişen iyi huylu intrakraniyal hipertansiyon denen bir durumun görülmesidir.

Siklosporin nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal hastanenizin acil servisine gidin. Kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • Bu ilacı durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına vermeyin, tavsiye etmeyin.
 • Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları saklamayın. Bunları sizin için imha edecek olan eczanenize götürün.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Beyin fonksiyonlarını artıran 10 yiyecek

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom