Sever Hastalığı

Sever hastalığı (kalkaneal apofizit olarak da adlandırılır) topukta ağrıya neden olur. Koşma veya atlama içeren spor aktivitelerine katılan çocuklarda daha yaygındır. Dinlenme, yapılan spora uygun ayakkabı tercihi ve ayakkabı içine topuğu destekleyecek eklerin yerleştirilmesi ile tedavi edilebilir. Genellikle birkaç hafta veya birkaç ay içinde iyileşir.

Sever hastalığının belirtileri nelerdir?

Tipik semptom, topuğun arkasında veya altında oluşan ağrıdır. Ağrı; yürüme, koşma ve zıplama ile daha da kötüleşir. Hatta bu durum topallamaya ve ayak parmaklarında yürümeye neden olabilir. Genellikle koşma, atlama veya herhangi bir spor aktivitesine katılmada zorluk vardır. Etkilenen topuk genellikle hassastır ve topuğu sıkmak ağrıya neden olur. Ayak bileğinin herhangi bir hareketi ile ağrı hissedilebilir ve topuk şişebilir. Semptomlar genellikle 7-14 yaş arası çocuklarda olur. Bu yaş grubunda topuk ağrısının en sık sebebidir.

Sever hastalığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz genellikle şikayetlerinizi dinleyerek ve ayağınızı muayene ederek Sever hastalığını teşhis eder. Çoğu durumda ek tetkik gerekmez ancak bazı durumlarda topuk ağrısının başka bir nedenini dışlamak için röntgen, ultrason, tomografi veya MR’a ihtiyaç duyulabilir.

Sever hastalığının tedavisi nedir?

Kullanılan tedaviler genellikle topuk ağrısının düzelmesine izin veren basit önlemlerdir. Bunlar:

  • Uygun ayakkabı seçimi – Özellikle çok sayıda koşu veya atlama içeren sporlarda topuğu destekleyici ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Topuğa buz uygulamak – Topuk ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Aktivitenin azaltılması – Topuk ağrısına neden olan aktivite iltihaplanmanın çözülebilmesi için durdurulmalı veya azaltılmalıdır. Genellikle birkaç hafta içinde ağrı kaybolur. Ağrının aşırı şiddetli olduğu durumlarda alt bacağın ve ayak bileğinin alçıda hareketsiz hale getirilmesi ise çok nadiren başvurulan bir yöntemdir.
  • Topuğun desteklenmesi – Geçici ayakkabı ekleri topuk için destek sağlar.
  • Fizyoterapi ve egzersizler – Uygun egzersizler baldır kası (gastrocnemius) ve tendonun güçlendirilmesini sağlar.
  • İlaçlar – İbuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sever hastalığı için prognoz (hastalığın seyri) nasıldır?

Sever hastalığı genellikle 2-3 ay içinde tamamen iyileşir. Hastalık düzeldiğinde herhangi bir kalıcı soruna neden olmaz.

Sever hastalığı sık görülür mü?

Sever hastalığı çocuklarda ve ergenlerde topuk ağrısının en yaygın nedenidir. Bir ayağı veya her iki ayağı etkileyebilir. Bu durum sporda aktif olan gençlerde daha yaygındır. Erkekler kızlardan daha sık etkilenir.

Sever hastalığı önlenebilir mi?

Özellikle spor aktiviteleri için destekleyici ayakkabılar giyerek risk azaltılabilir.

İlginizi Çekebilir: Disleksi nedir? Belirtileri nelerdir?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom