İnsülin (Şeker hastalığı için insülin kullanımı)

 • Hangi tip (veya türde) insülin kullanacağınızı, ne kadar enjekte edeceğinizi ve onu günün hangi saatinde kullanacağınızı bildiğinizden emin olun.
 • Açılmamış insülini ihtiyaç duyana kadar buzdolabında saklayın.

İnsülin hakkında

İlacın türüİnsülin
Kullanım AmacıDiyabet
Piyasa İsimleriKısa etkili insülinler
Çözünür insülin: Actrapid®, Humulin S®, Insuman® Rapid, Insuman® Infusat; Hypurin® Domuz Nötr
İnsülin aspart: NovoRapid®; Fiasp®
İnsülin glulisine: Apidra®
İnsülin lispro: Humalog®; Lyumjev®
Orta ve uzun etkili insülinler
İnsülin degludec: Tresiba®; Xultophy® (liraglutide ile kombinasyon halinde)
İnsülin detemir: Levemir®
İnsülin glarjin: Lantus®; Abasaglar®; Toujeo®; Semglee®; Suliqua® (lixisenatide ile kombinasyon halinde)
İzofan insülini: Insulatard®, Humulin I®, Insuman® Basal, Hypurin® Domuz İzofanı
Bifazik insülinler
Bifazik insülin aspart: NovoMixj® 30
Bifazik insülin lispro: Humalog® Mix25, Humalog® Mix50
Bifazik izofan insülin: Humulin M3®, Insuman® Comb 15, Insuman® Comb 25, Insuman® Comb 50, Hypurin® Porcine 30/70 Mix
İlacın FormuEnjeksiyon – şişeler, kartuşlar ve önceden doldurulmuş kalemler olarak

İnsülin, vücudunuzda pankreasta doğal olarak üretilen bir hormondur. Kanınızdaki şeker (glikoz) seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Vücudunuz yeterince insülin üretmiyorsa veya yaptığı insülini etkili bir şekilde kullanmıyorsa bu durum şeker hastalığı (diabetes mellitus) olarak adlandırılan hastalığa neden olur.

Diyabetli kişilerin kanlarındaki şeker miktarını kontrol etmek için tedaviye ihtiyacı vardır. Bunun nedeni, kan şekeri seviyelerinin iyi kontrol edilmesinin daha sonra oluşabilecek komplikasyonların riskini azaltmasıdır.

İnsülin, doğal insan insülinine çok benzer üretilmiştir. Günümüzde nadiren kullanılmasına rağmen, hayvanlardan da elde edilebilir. İnsülin sindirim enzimleri tarafından yok edildiği için ağızdan alınamaz. Bu nedenle deri yüzeyinin hemen altına bir enjeksiyonla verilir. Bir şırınga ve iğne kullanılarak veya bir enjeksiyon cihazı (önceden doldurulmuş bir kalem gibi) kullanılarak uygulanır.

Birkaç farklı insülin türü mevcuttur. Sınıflandırma, insülinin ne kadar hızlı ve ne kadar süreyle çalıştığına göre yapılır. Kısa etkili veya çözünür insülinler hızlı çalışır ve genellikle yemeklerden hemen önce enjekte edilir. Orta ve uzun etkili insülinlerin etki etmesi daha uzun sürer. Bifazik ürünler ise hem kısa etkili hem de orta veya uzun etkili bir insülin içerir. Doktorunuz aksini söyleyene kadar aynı marka insülini kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir.

İnsülin kullanmadan önce bilmeniz gerekenler.

Tedaviden önce doktorunuzun şunları bildiğinden emin olun:

 • Hamileyseniz, bebek yapmaya çalışıyorsanız veya bebek emziriyorsanız.
 • Böbrekleriniz veya karaciğerinizde herhangi bir probleminiz varsa.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar, bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar dahildir.
 • Daha önce herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

İnsülin nasıl kullanılır?

 • Bu tedaviye başlamadan önce, doktorunuz tarafından size verilen bilgilerin yanı sıra paketin içindeki ilaç prospektüsünü okuyun.
 • İnsülininizi doktorunuzun söylediği gibi kullanın. Doktorunuz, kendinize insülin enjekte etmeyi size gösterecektir. Genellikle üst kollarınıza, uyluğunuza, kalçanıza veya karnınıza enjekte edilir.
 • Tedaviniz ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilecektir. Kullanacağınız insülin bir veya daha fazla insülin türünden oluşabilir. Ayrıca kullandığınız miktarlar size uyacak şekilde seçilir. Dozlar, birim cinsinden ifade edilir. Kaç ünite kullanacağınızı bildiğinizden emin olun – emin değilseniz doktorunuza sorun.
 • Yiyeceklerle ilgili olarak, farklı zamanlarda farklı insülinler verilebildiğinden, dozlarınızı ne zaman enjekte etmeniz gerektiği size söylenecektir. Dozları size tavsiye edildiği gibi enjekte etmeniz önemlidir.
 • Bazı insülin türlerinde, dozu şişeden çekmeden önce karıştırmak gerekir. Bu, şişeyi yavaşça ellerinizin arasında yuvarlayarak veyahut şişeyi baş aşağı çevirerek ve ardından yavaşça döndürerek yapılır. İnsülini sallamayın çünkü sıvı içinde köpüklenecek veya kabarcıklar oluşacak ve bu da yanlış doz ölçmenize neden olacaktır.

Tedavi sırasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Diyabet tedavisi genellikle ömür boyu sürer. İlerlemenizin izlenebilmesi için düzenli olarak doktor randevularınıza gitmeniz önemlidir.
 • Doğru dozu kullandığınızdan emin olmak için kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını düzenli olarak test etmelisiniz. Doktorunuz size bunu nasıl yapacağınızı gösterecek ve ayrıca testin sonuçlarını nasıl yorumlayacağınızı anlatacaktır.
 • Vücudunuza insülini enjekte ettiğiniz yeri düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Bu, cilt problemlerini ve enjeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız dozunuzu ayarlamanız gerekebileceğinden, enfeksiyon veya yüksek ateş geçirirseniz doktorunuza danışın. Alışılmadık şekilde susarsanız, daha sık idrara çıkarsanız ve kendinizi çok yorgun hissederseniz, bunu hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Bunlar, kanınızda çok fazla şeker bulunduğunun ve tedavinizin ayarlanması gerekebileceğinin işaretleridir.
 • Reçetenizi her aldığınızda, size doğru insülin tipinin verildiğini kontrol edin. Yanlışlıkla farklı tür bir ilaç almak kan şekerinizin çok yüksek veya çok düşük olmasına neden olabilir.
 • Kan şekerinizin düşük olmasının nasıl bir his olduğunu bildiğinizden emin olun. Bu durum hipoglisemi olarak bilinir. Hipogliseminin ilk belirtileri şunlardır: Titreme veya endişeli hissetmek, terlemek, solgun görünme, aç hissetmek, çarpıntı ve sersemlemiş hissetmek. Eğer bunlar olursa, hemen şeker içeren bir şey yemeli veya içmelisiniz.
 • Kan şekerinizin kontrolünü etkileyebileceğinden alkol tüketmeyin. Bununla ilgili daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın.
 • Doktorunuz tarafından diyetinizdeki değişiklikler, sigarayı bırakma veya düzenli egzersiz yapma konusunda tavsiye aldıysanız, bu tavsiyelere uymanız tedaviniz için önemlidir.
 • Herhangi bir ağır egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın çünkü bu, kan şekeri seviyenizi etkileyecektir ve kan şekerinizi daha düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir.
 • Ameliyat veya diş tedavisi alacaksanız, tedaviyi gerçekleştiren doktora şeker hastası olduğunuzu ve aldığınız tedaviyi söylemelisiniz.

İnsülin yan etkileri nelerdir?

Hipogliseminin yanı sıra, insülinin çok az yan etkisi vardır. Enjeksiyon yerinde bir miktar şişkinlik hissedebilirsiniz, ancak enjekte ettiğiniz deri alanını düzenli olarak değiştirmek bunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Açılmamış insülini kullanmaya hazır olana kadar buzdolabında saklayın, dondurmayın.
 • İnsülini 25 ° C’nin altında ve doğrudan ısı ve güneş ışığından uzak tuttuğunuz sürece birkaç hafta oda sıcaklığında tutabilirsiniz. Ne kadar süre soğutulmadan saklanabileceğinin ayrıntıları için etiketi kontrol edin ve bu süreden sonra kullanmayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Herhangi bir ilaç alırsanız, diğer ilaçlarınızla birlikte almanın güvenli olup olmadığını doktorunuza danışın.
 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. Acile giderken kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Bağırsak bakterileri tip 2 diyabetle ilişkili olabilir

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom