Salbutamol inhaler, Ventolin Şurup

 • Salbutamol, rahatlatıcı bir inhalerdir.
 • İnhaleri nasıl doğru kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Emin değilseniz hemşireniz, eczacınız veya doktorunuzdan size göstermesini isteyin.
 • İnhaleri kullandıktan sonra şikayetleriniz düzelmezse, doktorunuza başvurunuz.
 • En yaygın yan etki, titreme hissetmektir. Bu etki bir süre sonra düzelecektir.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek akciğerlerde tahrişe neden olur ve durumunuzu daha da kötüleştirir.

Salbutamol inhalerleri hakkında.

İlacın türüBronkodilatatör (kısa etkili beta2-agonist)
Kullanım amacıAstım ve diğer havayolu ile ilişkili problemlerde
Piyasa isimleriAiromir®; Easyhaler® Salbutamol; Salamol®; Salbulin®; Ventolin®
FormuAerosol İnhaler; kuru toz inhaler

Salbutamol (albuterol olarak da bilinir) bronkodilatör ilaç olarak adlandırılır çünkü solunum yollarınızı dilate eder (genişletir). Havanın ciğerlerinize rahatça akabilmesi için ciğerlerinizdeki hava yollarını genişleterek çalışır. Bu, öksürük, hırıltılı solunum ve nefessiz kalma gibi astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Birkaç dakika içinde etkisini göstermeye başlar ve etkisi 3-5 saat arasında sürer.

Salbutamol inhalerler, ‘rahatlatıcı’ inhalerler veya ‘mavi’ inhalerler olarak adlandırılır. Bunun nedeni, nefes darlığı semptomlarını hafifletmeleri ve inhalatörlerin genellikle mavi renkte olmasıdır. Nefes darlığını giderse de nefes darlığının temelindeki soruna etki etmez.

Salbutamol inhaler kullanmadan önce bilmeniz gerekenler.

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir ve ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı salbutamol inhaler kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz, bebek yapmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Bunun nedeni, hamileyken nefes alıp verebilme kontrolünün ekstra önemli olmasıdır.
 • Aşırı aktif tiroid beziniz varsa.
 • Kalp veya kan damarı sorunlarınız varsa veya düzensiz kalp atışınız varsa.
 • Yüksek tansiyonunuz varsa.
 • Şeker hastalığınız varsa.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar ve bitkisel ürünler dahildir.
 • Daha önce bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Salbutamol inhaler nasıl kullanılır?

 • İnhaler cihazınızı kullanmadan önce, paketin içinden çıkan ilaç prospektüsünü okuyun. Bu prospektüs size salbutamol hakkında daha fazla bilgi, inhaler cihazınızı nasıl kullanacağınızı ve temizleyeceğinizi anlatacak şemalar ve ilaçtan dolayı ortaya çıkabilecek yan etkilerin tam bir listesini verecektir.
 • Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin ve inhalerinizi nasıl doğru kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Birkaç türde inhaler cihazı vardır. Bu cihazlardan bazıları bir sprey oluşturur, bazıları nefes aldığınızda aktif hale gelir. Size verilen cihazı nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz hemşireniz, doktorunuz veya eczacınızdan size göstermesini isteyin.
 • Astım için tedavi görüyorsanız hemşireniz veya doktorunuzdan, her bir doz için kaç nefes (inhalasyon) kullanmanız gerektiğini ve 24 saat içinde kullanmanız gereken maksimum inhalasyon sayısını size söyleyen yazılı bir astım eylem planı alacaksınız. Salbutamol inhaleri kullandıktan sonra belirtileriniz geçmezse, hemen tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız.
 • Doktorunuz, özellikle nefes almanızı koordine etmekte veya inhaler cihazına basmakta zorlanıyorsanız size salbutamol inhaler ile birlikte kullanmanız için bir Spacer verebilir. Spacer cihazlar, küçük çocuklara salbutamol vermek için de faydalıdır. Cihaz, ilacın doğrudan akciğerlere gitmesini sağlamaya yardımcı olur. Doktorunuz veya eczacınız, spacer cihazını inhaler ile nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

Salbutamol kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Her an ihtiyacınız olabileceğinden, salbutamol inhalerinizi her zaman yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Acil kullanım durumunda size birkaç saatlik rahatlama sağlayacaktır. Herhangi bir zamanda bunun işe yaramadığını hissederseniz, hemen doktorunuza haber vermelisiniz.
 • Aynı zamanda başka inhaler kullanıyorsanız, önce salbutamol inhaleri kullanın ve ardından diğer inhalerleri kullanmadan önce birkaç dakika bekleyin. Salbutamol, diğer inhalatörlerin daha etkili çalışmasını sağlamak için hava yollarınızı açar.
 • Astım tedavi sürecinizi doktorunuzdan dikkatlice dinleyin. Size astımınızı nasıl yöneteceğinizi anlatacak ve ayrıca bir astım krizi geçirirseniz ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.
 • Herhangi bir zamanda nefes alıp vermeniz kötüleşirse, inhalatörlerinizi kullanmaya devam edin, aynı zamanda tavsiye için hemen doktorunuzla iletişime geçin. Ayrıca, her gün normalden çok sayıda salbutamol kullanmanız gerekirse (veya maksimum miktarı kullanmanıza rağmen semptomlarınız devam ederse), ek tedaviye ihtiyaç duyabileceğiniz için doktorunuza bunu da bildirmelisiniz.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek akciğerlerde tahrişe ve hasara neden olur ve durumunuzu daha da kötüleştirir. Sigarayı bırakmakta güçlük çekiyorsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Salbutamol yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkeste görülmese de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, salbutamol ile ilişkili en yaygın yan etkilerden bazılarını içermektedir. İnhalatörünüzle birlikte verilen prospektüste bu yan etkilerin tam bir listesini bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Çok yaygın Salbutamol yan etkileri (Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülmülen yan etkilerdir)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Titreme, çarpıntı hissetmeBu his kısa bir süre sonra geçecektir, geçmezse doktorunuza danışınız.
Başağrısı Eczacınızdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrıları devam ederse, doktorunuzla konuşun
Gerginlik, kas krampları, kalp atışınızını hissetmekBunlardan herhangi biri sorun yaratırsa, doktorunuzla veya kliniğinizle konuşun.

İnhalere bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlar yaşarsanız, doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Salbutamol nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Herhangi bir ilaç alırsanız, diğer ilaçlarınızla birlikte almanın güvenli olup olmadığını doktorunuza danışın.
 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. Acile giderken kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, hangi ilaçları aldığınızı tedaviyi yürüten doktora söyleyin.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Sivilce için Roaccutane

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom