Prostat kanseri için Abirateron (Zytiga)

 • Abirateron genel kullanımda günde tek seferde dört tableti birlikte alınır. Tabletler su ile bir bütün olarak yutulur.
 • Tabletleri mideniz boşaldığında alın. Bu, dozunuzu yemek zamanından en az bir saat önce almanız veya sonrasında iki saat beklemeniz anlamına gelir.
 • Ayrıca Abirateron ile birlikte almanız için başka bir ilaç (prednizon veya prednizolon) reçete edilecektir. Her gün düzenli olarak almanız önemlidir.

Abirateron hakkında

İlacın türüAnti-androjen ilaç.
Kullanım amacıİleri prostat kanseri.
Piyasa ismiZytiga®.
FormuTablet.

Prostat kanseri olan bazı erkeklerde kanser hücreleri vücudun prostat dışındaki bölgelerine yayılır. Bu olduğunda, hastalık geç, ilerlemiş veya metastatik prostat kanseri olarak adlandırılır. Bu kanser türü için tedavi seçenekleri tipik olarak hormon tedavisi, ameliyat, radyoterapi ve kemoterapiyi içerir.

Abiraterone bir hormon tedavisidir – anti-androjenler olarak bilinen bir grup ilaca aittir. Bu, vücudunuzun ürettiği erkek cinsiyet hormonlarının (androjen adı verilen) miktarını azalttığı anlamına gelir. Prostat kanserinde androjenler testisleriniz (testisler), adrenal bezleriniz ve tümör hücrelerinde üretilir. Abiraterone, bunların her biri tarafından üretilen androjen miktarını azaltır ve bu, kanserin büyümesini yavaşlatır.

Abiraterone, prednizon veya prednizolon gibi başka bir ilaçla birlikte size reçete edilecektir. Bu ilaçlar, abirateron tedavisinin istenmeyen etki gösterme riskini azaltır.

Abirateron kullanmadan önce bilmeniz gerekenler.

Bazen bir ilaç, ekstra özen gösterilmesi durumunda kullanılabilir. Bu nedenle, abiraterone almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Yüksek tansiyon veya kanınızda potasyum seviyeniz düşükse.
 • Kalp veya damarı problemleriniz varsa.
 • Şeker hastalığınız varsa.
 • Böbrek veya karaciğer probleminiz varsa.
 • Başka bir ilaç alıyorsanız veya kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar ve ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar dahildir.
 • Daha önce herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Abirateron nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, paket içindeki prospektüsü okuyun. Prospektüs abiraterone hakkında daha fazla bilgi verecektir. Ayrıca ilacı kullanırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini görebileceksiniz.
 • Abiraterone’u tam olarak doktorunuzun size söylediği gibi alın. Normal doz, günde bir kez birlikte alınan iki 500 mg tablettir (toplam 1000 mg). Dozunuz, doktorun size ne söylediğini size hatırlatmak için paketin etiketine basılacaktır.
 • Tabletleri mideniz boşken almalısınız. Yemek zamanından en az bir saat önce abiraterone almanız veya yemek yedikten en az iki saat sonrasına kadar beklemeniz gerekir. Bunun nedeni, abirateronun yiyecekle birlikte alınması, kanınızdaki ilaç miktarını arttırır ve bu yan etkilere neden olabilir.
 • Tabletleri bir bardak su ile alınız. Tabletleri bir bütün olarak yutunuz – yutmak için tabletleri ezmeyin veya kırmayın.
 • Abiraterone’u her gün aynı saatte almaya çalışın çünkü bu, dozlarınızı düzenli olarak almayı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız. Ertesi güne kadar hatırlamıyorsanız, unutulan dozu atlayınız. Unutulan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte almayın.

Tedavi sırasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Randevularınıza düzenli olarak gidin. Bu, tedavinizin kontrol edebilmesi içindir. Kanınızdaki potasyum miktarını ve karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için düzenli kan testleri yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıca tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol etmek isteyecektir.
 • Abiraterone ile birlikte reçete edilecek prednizon veya prednizolon tabletlerini almaya devam etmeniz önemlidir. Bu tabletleri her gün düzenli olarak almalısınız. Doktorunuz size söylemedikçe ilaçlarınızı almayı bırakmayın.
 • Şeker hastalığınız varsa, bu tabletler kanınızdaki şeker seviyesini artırabileceğinden, kan şekerinizi daha sık kontrol etmeniz gerekecektir. Doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunacaktır.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi yapan doktora hangi ilaçları aldığınızı söyleyin. Bu önemlidir çünkü prednizon veya prednizolon dozunuzun kısa bir süre için artırılması gerekebilir.
 • Abiraterone doğmamış bir çocuğa zarar verebilir. Bu, hamile kalabilecek bir kadınla seks yapıyorsanız, başka bir etkili doğum kontrol yöntemi ile birlikte bir prezervatif kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Zaten hamile olan bir kadınla seks yapıyorsanız, doğmamış çocuğu korumak için prezervatif kullanmanız gerekir.
 • Herhangi bir ilaç alırsanız, diğer ilaçlarınızla birlikte almanın güvenli olup olmadığını bir eczacıya danışın.

Abirateron yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, abiraterone ile ilişkili en yaygın olanlardan bazılarını içermektedir. İlacınızla birlikte verilen üretici bilgi broşüründe tam bir liste bulacaksınız. Abiraterona bağlı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir semptomla karşılaşırsanız, doktorunuza danışın.

Çok yaygın Abirateron yan etkileri (Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülmüş)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
İdrar yaparken ağrı hissetmek veya daha sık idrara çıkmakBunlar, idrar yolu enfeksiyonunuz olduğuna dair işaretler olabilir.
Bacakların veya ayakların şişmesi (Ödem)Ayaklarınızı mümkün olduğunca yüksekte tutun.
İshalBolca su için.
Tansiyon yüksekliği, kanınızdaki potasyum seviyelerinin düşük olması, kan yağ (trigliserit) seviyelerinde artış, karaciğer fonksiyon testi sonuçlarınızda değişikliklerDoktorunuz ilerlemenizi izleyecek ve bunları kontrol edecektir.
Yaygın Abirateron yan etkileri (bunlar 10 erkekte 1’den azını etkiler)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı hissi, diğer kalp sorunlarıDoktorunuza bildirin.
HazımsızlıkBaharatlı yiyeceklerden kaçının.
Enfeksiyonlar, kas ağrısı, deri döküntüsü, idrardan kan gelmesiDoktorunuza bildirin.

Abirateron nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. Kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Tarihi geçmiş ilaçları kesinlikle kullanmayın.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Beyin fonksiyonlarını arttıran 10 yiyecek

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom