Polimiyozit ve Dermatomiyozit

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda polimiyozit ve dermatomiyozit hastalıklarına yer vereceğiz. 

Polimiyozit ve dermatomiyozit nedir? Kimlerde görülür?

Dermatomiyozit ve polimiyozit bağışıklık sistemimizin hatalı çalışmasından kaynaklanan kas hastalıklarıdır. Genellikle yetişkin dönemde ortaya çıkarlar. 20-40 yaş arası en sık gördüğümüz yaş aralığıdır ancak 60 yaşından sonra sıklığı tekrar artar. Özellikle 60 yaşından sonra sıklaşan hastalıklarda altta yatan tümör gibi nedenler mutlaka araştırılmalıdır. Bu iki kas hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sıktır. 

Belirtileri nelerdir?

Polimiyozit ve dermatomiyozit adından da anlaşılabileceği üzere kas hastalıklarıdır. Dolayısıyla kas dokusunun hastalanması ile ortaya çıkacak en belirgin belirti de kas güçsüzlüğü olacaktır. Bu hastalıklardaki kas güçsüzlüğü genelde yavaş yavaş artış gösterir. Hastalığın başlaması ile kas güçsüzlüğün gelişmesi arasında yaklaşık 2 aylık bir zaman dilimi vardır. Kas güçsüzlüğü giderek artan bir eğilim gösterir. Hem polimiyozit hem dermatomiyozitte kas hastalığının başlangıcından önce yani güçsüzlük gelişmeden önce ağrılar olabilir. Ağrılar sıklıkla diz üstü ve dirsek üstü kas gruplarını içerir. Ağrı ya da sızlama bazı hastalar tarafından sanki orada iltihap yarası varmış da onun ağrısını çekiyorlarmış gibi ifade edilebilir. Bununla birlikte ağrı hiçbir zaman hastayı en çok rahatsız eden veya yaşam kalitesini etkileyen belirti değildir. Hastayı en çok etkileyen belirti kas güçsüzlüğüdür ve bu kas güçsüzlüğü belli kas gruplarında çok daha belirgindir. Bu bölgeler bacaklarda dizüstü ve kalça kasları, kollarda ise dirsek üstü ve omuz grubu kas gruplarıdır. Bu kas grupları vücudumuzun ağırlığını taşıyan ve bir şey taşırken ana yükü çeken kas gruplarıdır. O yüzden merdiven çıkmada, eğilip kalkmada güçsüzlük, kollarda ise özellikle banyo yaparken veya başımızın üstünde bir yükü alırken ya da saçımızı kuruturken ortaya çıkan çabuk yorulma ve güçsüzlük şeklinde karşımıza çıkarlar. Bazı hastalar boynunu tutmada veya kaldırmada güçlük yaşarlar, yenilen lokmalar boğazda takılma hissi yaratır. Ancak bu durum yemeğin ağız ve burundan geri gelmesi veya boğulacakmış gibi olması yani yutma güçlüğü değil, daha çok boğazda takılma hissi şeklindedir.

Polimiyozit ve dermatomiyozit farkı

İki hastalık arasındaki farklara değinmek gerekirse; dermatomiyozitte kas belirtilerinin yanı sıra bazı cilt belirtileri de tabloya eşlik eder. Yüzde kelebek şeklinde kızarıklık, göğüs bölgesinde V yakalı tişört şeklinde yanık benzeri kızarıklık, dirseklerde kızarıklık veya hafif şişlikler, tırnak etraflarında hafif kızarıklıklar ve morarmalar gibi şikayetler mevcuttur. Dermatomiyozit kas ve cilt tutulumuna ek olarak akciğer ve kalp gibi iç organ tutulumları da yapabilir. Bu sebeple dermatomiyozit polimiyozite göre görece daha ağır seyirli bir tablodur. 

Tanı

Her iki hastalığın tanısı da tabii ki önce muayene sonrasında ise kreatin kinaz gibi kan testleri ve EMG incelemesi ile konur. Günümüzde tanıda biyopsi pek tercih edilen bir yöntem değildir. Özellikle EMG’ nin iyi yapıldığı merkezlerde kas tutulumunun polimiyozit mi yoksa dermatomiyozit mi olduğu kolaylıkla söylenebilir. Cilt bulgularının olması tanı açısından dermatomiyoziti destekler; olmadığı durumlarda da daha çok polimiyozitten şüphelenilir. 

Tedavi

Her iki tablonun tedavisi de bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla olur .Bunlar kortizonlar, azotiyoprin, siklofosfamid, metotrexat gibi ilaçlardır. En çok tercih edilen ilaçlar ise kortikosteroidler ve azatiyoprinlerdir. Bu tedavilerin uzun süreli kullanılması gerekir. Genellikle hastaların yüzde 70-80’i tedaviye iyi yanıt verir. Hastalığın tedavisi yaklaşık 1-2 yıldır ve klinik cevaba göre değişkenlik gösterir. Sonrasında ilaçlar azaltılarak kesilir ve hasta takip edilir. Bir grup hastada şikayetler tekrarlamazken bir grup hastada ise şikayetler ilerleyen dönemlerde tekrarlayabilir. 

İlginizi Çekebilir: Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati tedavisi

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom