Pediatrik refleksler

Moro refleksi: Ani bir uyaran karşısında bebekte görülen önce kollar ve bacaklarda açılma, sonra toparlanma şeklindeki ani bir refleks hareketidir. Moro refleksi gebeliğin 28-32. haftasından sonra görülmeye başlar, 4- 5. aylarda kaybolur.

Arama ve emme refleksi: Bebeğin yanağına veya dudak çevresine dokunulduğu zaman, bebek ağzını açıp dokunulan şeyi bulmaya ve emmeye çalışır. Bu refleks 5- 6. aylarda kaybolur.

Yakalama refleksi: Bebeğin avuç içine dokunulunca, bebek onu yakalayıp tutmaya çalışır. Yakalama refleksi 3- 4. aylarda kaybolur.

Tonik boyun refleksi: Sırt üstü yatan bir bebeğin başı bir tarafa çevrilince o taraftaki kol ve bacakta ekstansiyon, diğer taraftaki kol ve bacakta ise fleksiyon olur. Tonik boyun refleksi 5- 6. aylarda kaybolur. Kaybolmaması halinde serebral palsi akla gelir.

Otolith-righting refleksi: Bebeğin gözleri kapatılıp değişik pozisyonlarda tutulursa başını daima dik tutmaya çalışır. Otolith-righting refleksi 2- 3. aylardan sonra ortaya çıkar.

Başı yukarıda dik tutma: Bebek koltuk altlarından tutulup dikey olarak kaldırılırsa ilk iki ay içinde bacaklarını uzatır. İkinci aydan sonra kalça ve diz eklemlerini fleksiyona getirir, 4. aydan sonra da bu refleksi kaybolur. Eğer bebek bacaklarını makaslıyorsa bu bir spastisite bulgusudur.

Başı aşağıda dik tutma: Bebek bacaklarından tutulup kaldırılınca, çocuğun başını yukarı kaldırmaya çalıştığı ve dizle kalçanın hafif fleksiyona geldiği görülür. 4. aydan sonra ise bunun yerine çocuk bacaklarını gevşetip kollarını yere doğru uzatır.

Landau refleksi (paraşüt refleksi) : 10- 12. aylarda ortaya çıkar. Çocuk karnından tutulup yere paralel olarak kaldırılınca; 10. aydan önce kol, bacak ve başını yukarı kaldırmaya çalışırken 10. aydan sonra aşağı doğru uzatır.

Yenidoğanın ağzına katı katı gıda verilince diliyle iter. (Bu durum 6. aya kadar sürer.)

Yürüme refleksi: Bebek tutulup düz bir yüzey üstüne bastırılınca yürüme hareketini taklit eder. (2. aya kadar görülür.)

Yer bulma refleksi: Bebek tutulup ayak üzeri masanın altına değdirilince; bebek ayağını kaldırıp masanın üzerine basmaya çalışır. (2. aya kadar)

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda karın ağrısı sebepleri

Twitter’ da bizi takip edin: @doktorunsesicom