Migren baş ağrısı belirtileri

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda migren belirtilerine yer vereceğiz.

Migren ağrı öncesi dönemi

Migren yalnızca bir baş ağrısı değildir. Migrenin 24 saat öncesi, ağrı dönemi ve ağrıdan sonraki 24 saat olmak üzere 3 dönemi vardır. Ağrı öncesi döneme premonitör veya prodromal dönem adı verilir. Bu dönemde kişilerde dikkatsizlik, sinirlilik, huzursuzluk, odaklanmada güçlük, algıda zorluk, idrara sık çıkma, açlık hissi gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu şikayetler ağrıdan önceki 24 saate kadar görülebilen şikayetlerdir.

Ağrı dönemi

Ağrı dönemi hastalarda 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Ağrı döneminin en belirgin belirtisi tabii ki baş ağrısıdır. Burada önemli olan belirtiler baş ağrısının karakteri ve şekli; aynı zamanda bu baş ağrısına eşlik eden diğer belirtilerdir. Migren baş ağrısı sıklıkla tek taraflıdır yani yarım baş ağrısı şeklindedir. Bu baş ağrısı sağda veya solda olabilir. Bazen ağrı başın sağ tarafında veya sol tarafında başlayıp diğer tarafa geçebilir. Migrenin diğer önemli belirtisi ise baş ağrısının zonklayıcı tarzda olmasıdır. Baş ağrısı beyinde zonklama ya da kalbin beyinde atması şeklinde tarif edilebilir. Migren baş ağrısı orta şiddette veya şiddetli baş ağrılarıdır. Hafif bir baş ağrısının migren olma olasılığı düşüktür. Aynı zamanda baş ağrısının süresi de migren için tipiktir. Ağrı, ağrı kesici almaksızın 4 ile 72 saat arası sürebilir. Genellikle 4 saatten kısa olmaz ve 3 günü geçmez. Baş ağrısının şiddeti, zonklayıcı olması, tek taraflı olması ve süresi migrenin en karakteristik belirtileridir. Ayrıca baş ağrısına eşlik eden bazı bulgular da vardır. Bunlar ışık ve ses hassasiyeti; yani zonklayıcı tek taraflı baş ağrısı sırasında hastanın parlak ışıktan veya sesten rahatsız olmasıdır. Buna sıklıkla kokudan rahatsız olma durumu da eklenir. Baş ağrısı ile birlikte bulantı bazen de kusma tabloya eşlik edebilir. Bulantı hastaların yaşamını zorlaştıran en önemli belirtilerden biridir. Ağrıya eşlik eden bir diğer özellik ise hareketle baş ağrısı şiddetinin artmasıdır. Günlük fiziksel aktivite sırasında ağrının şiddeti artar. Yürümek, eğilip kalkmak, ev işi yapmak ve merdiven çıkmak gibi rutin fiziksel egzersizler sırasında ağrı şiddeti artar. Bu da migrenin önemli özelliklerinden bir tanesidir. Migrende ağrı kesiciye yanıt veya yanıtsızlık eşlik edebilir. Bir migren ağrısının ağrı kesici ile kesilmesi veya kesilmemesi ağrının özelliklerinden bir tanesi değildir. Bu yüzden sık olarak duyulan “Baş ağrın geçti migrendir” veya “Geçmedi migren değildir” ifadeleri doğru değildir.

Ağrı sonrası dönem

4 ila 72 saat arasında sürebilen migren baş ağrısı, ağrı tepe noktaya ulaştıktan sonra şiddet olarak giderek azalır ve tamamen geçer. Ağrı sonrası 24 saatlik süre içerisinde hastalarda yorgunluk hali, sersemlik algısı, açlık, midede kazınma hissi, konsantre olamama, dikkatsizlik, sık idrara çıkma, ellerde ayaklarda şişlik gibi çeşitli belirtiler olabilir. Bu döneme de ağrı sonrası dönem adı verilir. Özetle migren sadece ağrıdan oluşan bir tablo değildir. Ağrı öncesi, ağrı ve ağrı sonrasından oluşan 3 farklı dönemdir. Bu dönemlerde çeşitli belirtiler migren ağrısına eşlik edebilir veya ağrı öncesi ve sonrası dönemde görülebilir. Bu nedenle migren sadece bir baş ağrısı tablosu veya hastalığı değil, birçok başka belirtinin eşlik edebildiği bir rahatsızlık ve hastalık tablosudur.

İlginizi çekebilir: Tiroid nodülü ne zaman ameliyat edilir?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom