Metronidazol Krem

Metronidazol krem piyasa ismi: Roza Krem

 • Metronidazol kremi, doktorunuz size aksini söylemedikçe, etkilenen bölgeyi nazikçe yıkadıktan sonra günde iki kez kullanın.
 • Cildinizin uygulama yapılan bölgeleri normalden daha hassas olabileceğinden, yoğun güneş ışığından uzak tutun.
 • Cildiniz tahriş olursa veya kurursa, cildiniz iyileşene kadar kremi birkaç gün boyunca daha az kullanın.

Metronidazol Krem hakkında

İlacın türü. Topikal antibiyotik.
Kullanım amacı. Gül hastalığı; enfekte cilt ülserleri ve cilt yaraları.
Piyasa ismi. Roza.
Formu. Krem, jel.

Metronidazol krem size iki farklı amaç için reçete edilmiş olabilir. Yüzünüzdeki rosea için (gül hastalığı) veya enfekte yaranız için.

Çoğu metronidazol jel ve krem markası, rosacea (bazen akne rosacea olarak da adlandırılır) (gül hastalığı) adı verilen bir cilt rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılır. Rosacea (gül hastalığı), yüzünüzün bazı kısımlarını etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Rosacea semptomları arasında kızarma, kızarıklık ve küçük yumrulu kırmızı lekeler bulunur. Akneye benzer görünse de tamamen farklı bir durumdur. Rosacea’nın metronidazol ile tedavisi altı haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Bu yazımız topikal yani lokal metronidazol hakkındadır. Enfeksiyon nedeniyle ağızdan alınan veya bakteriyel vajinozis için kullanılan oral metronidazol hakkında bilgi vermez. Bu konular hakkında bilgi almak için, enfeksiyon için Metronidazol ve bakteriyel vajinoz için Metronidazol vajinal jel yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Metronidazol krem kullanmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bunun sizin için doğru tedavi olduğundan emin olmak için, metronidazol kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız – metronidazol krem ve jelin bebekler için zararlı olduğu hakkında net bir bilgi olmasa da bunu doktorunuzun bilmesi önemlidir.
 • Daha önce bir ilaca veya herhangi bir kreme karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Metronidazol krem nasıl kullanılır?

 • Kremi / jeli kullanmaya başlamadan önce, paketin içinden çıkan prospektüsü okuyun. Size, metronidazol hakkında daha fazla bilgi verecek ve ayrıca, onu kullanırken karşılaşabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sağlayacaktır.
 • Doktorunuz size aksi söylenmedikçe, rosacea için kullanıyorsanız jeli / kremi günde iki kez kullanın. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde sürerek ve nazikçe ovalayarak sabah ve akşam kullanın. Gözlerinize, ağzınıza veya burun deliklerinizin içine krem / jel bulaşmamasına dikkat edin, çünkü bu bölgelerde tahrişe neden olabilir. Bu olursa, mümkün olan en kısa sürede ılık suyla yıkayın.
 • Cilt ülseri veya yara için metronidazol jeli kullanıyorsanız, alan temizlendikten sonra muhtemelen günde bir veya iki kez uygulamanız tavsiye edilir. Doktorunuz genellikle bunun sizin için bir hemşire tarafından yapılmasını önerecektir.

Metronidazol krem kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Tedavinizin kontrolü için doktor randevularınıza düzenli olarak gidin.
 • Metronidazol, cildinizin güneş ışığına normalden daha duyarlı olmasına neden olabilir. Krem sürdüğünüz bölgeleri yoğun güneş ışından uzak tutunuz.

Metronidazol krem yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, metronidazol cilt jeli ve kremi ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlacınızla birlikte verilen prospektüste tam bir liste bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak devam ederse veya sorun çıkarırsa doktorunuzla konuşun.

Metronidazol cilt jeli / kremi yan etkileri (bunlar 10 kişide 1’den azını etkilemiş)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Cilt tahrişi, cilt kuruluğu. Tahriş geçene kadar kremi daha az kullanın.

Krema / jele bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Metronidazol krem nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında bilmeniz gerekenler

 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, lütfen tedaviyi yürüten doktora hangi ilaçları aldığınızı veya kullandığınızı söyleyin.
 • Bu preparat yalnızca cilt üzerinde kullanım içindir. Birisi kazayla bir kısmını yutarsa, hastanenizin acil servisine gidin. İlacı kabı boş olsa bile yanınıza alın.
 • Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Tarihi geçmiş ilaçları kullanmayın.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom