Küme baş ağrısı nedir? Belirtileri nelerdir?

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda küme baş ağrısı ve tedavisine yer vereceğiz.

Küme baş ağrısı ne yazık ki şiddetli bir ağrı tipidir. Çok nadir görülen bir hastalıktır. Özellikle 20 40 yaş arası erkeklerde daha sık görülen bir baş ağrısı türüdür. Her zaman tek taraflıdır, aynı anda başın hem sağ hem de sol tarafında görülmez. Ağrının en şiddetli hissedildiği yer ise göz ve etrafıdır.

Küme baş ağrısı belirtileri

Bu baş ağrısı ile birlikte gözde kızarma, yaşarma, göz kapaklarında düşme, şişme, ağrının olduğu tarafta burunda tıkanıklık, akıntı gibi şikayetler ağrıya eşlik eder. Ağrı ani başlangıçlıdır. 30 dakika ile 180 dakika arası sürebilmekle birlikte ortalama süresi 40 – 45 dakikadır. Çok şiddetli bir ağrıdır. Hastalar sıklıkla ağrı esnasında ne yapacaklarını bilemezler. Ağrının şiddeti hastayı o kadar etkiler ki; hasta o sırada hiçbir şey yapamaz. Hastalar sıklıkla ağrı kesiciler kullansa da genellikle bu ilaçlar pek işe yaramaz. Küme baş ağrısı beyinde vücudumuzun ritmini düzenleyen merkezlerden kaynaklanan bir ağrıdır. Beyindeki ritim düzenleyici bu bölgeler sebebiyle nedeniyle genellikle sonbahar ve İlkbahar aylarında sıklığı artar. Baş ağrısı atakları özellikle ekim, kasım, aralık ve nisan, mayıs, haziran aylarında artar. Atakların bu 2-3 aylık süre dilimine kümelenmesi nedeniyle küme baş ağrısı adını almıştır. Küme döneminde yani bu 3 aylık sürede sayısı günde 7-8’e varan ağrı ataklar görülebilir. Ağrı atakları göz ve burun şikayetleriyle birliktedir. 

Küme baş ağrısında tedavi

Tedavide sıklıkla kortizon ve benzeri ilaçlar, epilepside kullanılan bazı ilaçlar veya kalp fonksiyonlarını düzenleyen ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların küme baş ağrısındaki etkinlikleri % 60 – 70 ler civarındadır. İlaç kullanım süresi ortalama 2-3 aydır. Hasta hiç ağrı olmaksızın en az 1 ay geçirdiğinde ilaçlar azaltılıp kesilebilir. Bir sonraki küme atağında yine aynı tedavi uygulanır. Hastaya atak esnasında ise migren için kullanılan ilaçlardan alması tavsiye edilir. Çünkü bu ilaçlar daha hızlı etkilidir. Diğer ağrı kesiciler ise genellikle etkisizdir. Bazı hastalarda yıl boyu geçmeyen kronik baş ağrısı olabilir. Bu hastalarda ilaç tedavisi fayda göstermiyorsa bazı sinir uyarımları ve beyindeki ağrıya neden olan ritmik merkezlerin ameliyatı gibi seçenekler düşünülebilir.

İlginizi Çekebilir: Migren baş ağrısı belirtileri

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom