Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati nedir?

Kronik inflamatuar veya kronik polinöropatiler polinöropatilerin 3 aydan daha uzun süren tiplerine verilen isimdir. Bu tip polinöropatiler çok farklı şekillerde ortaya çıkabilirler. Bunlar toksik yani kimyasal maddelerle zehirlenme, kemoterapötik ilaç kullanımı, enfeksiyonlar ya da tamamen vücudun immün sistemin hatalı çalışması gibi durumlar sonucu ortaya çıkabilir. Kronik polinöropatiler 3 aydan uzun sürer. Bazı durumlarda ne yazık ki tam iyileşme sağlanamayabilir ya da hiç olmayabilir. Bugünkü yazımızda bu tip polinöropatilerin bir tipi olan kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati hastalığına yer vereceğiz.

Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati neden olur?

Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati adı verilen durumda bağışıklık sistemimizin hatalı çalışması söz konusudur. Bu hastalıkta bağışıklık sistemimiz sinirlerimizde yer alan bir maddeye karşı alerji veya olmaması gereken bir reaksiyon gösterir. Vücudumuz sinirlerdeki bu maddelere karşı ortadan kaldırılması gereken bir mikropmuş gibi davranarak harekete geçer ve o maddeyi tahrip ederek sinirlerimize hasar verir. Bu hasar sonucunda uyuşmalar, güçsüzlük ve dengesizlik ortaya çıkar. 

Belirtileri nelerdir?

Bu tip polinöropatiler yani çoklu sinir tutulumları sıklıkla bacaklardan; özellikle de ayak ve parmak uçlarından başlar. Önce hissizlik veya uyuşma, sonra yavaş yavaş güçsüzlük gelişir. Hissizlik ve güçsüzlük önce bacak ve parmaklardan başlayarak bileklere, dizlere doğru ilerler. Güçsüzlük ve hissizlik zaman içerisinde vücudun üst tarafında da yine parmak uçlarından başlayarak yükselir, omuz ve omuz kavşağı kaslarına doğru ilerler. Hastalar ilerleyen dönemlerde eğer hiç tedavi edilmezlerse yürümekte güçlük çekerler, dengesizlikleri artar ve hisleri azalır. 

Tanı ve tedavi

Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati tanısı hastanın hikayesi, fizik muayene ve EMG ile konur. Ayrıca bu hastalarda çoğu zaman belden sıvı alınarak tanı kesinleştirilmeye çalışılır. Hastalığın tanısı konduktan sonra tedavide bağışıklığı baskılayan yani immunsupresif adı verilen ilaçlar kullanılır. Bağışıklığı baskılayan ilaçlar, bağışıklık sistemimizin hatalı çalışmasını engeleyerek sinirlerin yavaş yavaş kendini tedavi etmesini sağlar. Aynı zamanda sinirlerin yarattığı tahribatı ortadan kaldırıcı etkileri de vardır. Sinir tahribatı ortadan kalktıkça hastanın gücü, hissiyatı düzelmeye başlar. Ancak ne yazık ki kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati hastanın tedavisi tamamen sonlandıktan; hasta tamamen iyileştikten sonra bile yıllar içerisinde ataklar halinde tekrarlayabilir. Bu tekrarlamalar hastada her seferinde aynı tedaviyi gerektirir. İmmunsüpresif ajanların yani kortizon azotiyoprin gibi ilaçların dışında; intravenöz immünglobulin, IVIG, plazmaferez ve monoklonal antikorlar gibi bağışıklığı düzenleyici tedaviler de uygulanabilir. Fizik tedavi oldukça önemlidir. Ayrıca hastalarda yüksek tansiyon, şeker hastalığının varlığı, sigara ve alkol kullanımı hastalığın gidişatını kötü etkileyen durumlardır. 

İlginizi Çekebilir: Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati tedavisi

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom