Koronavirüs kabusu uykunuzu mu kaçırıyor? İyi bir uyku için 6 ipucu

Stres ve kaygı gece uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Düzenli ve kaliteli bir uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için büyük önem taşır. Uykunun doğrudan bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Yeterince uyuyamamak bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ve sizi hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir.

Bununla birlikte, koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken rahat bir uyku çekmek muhtemelen eskisi kadar kolay değil. Oysaki kaliteli bir uyku her zamankinden daha önemli.

İşte bu stresli zamanlarda bile rahatlamanıza ve gece iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacak birkaç yararlı ipucu.

1. Düzenli bir rutini sürdürün

Birçok insan bu salgının doğrudan bir sonucu olarak günlük yaşamlarını tamamen değiştirdi. Ancak iyi bir uyku almak için rutini bozmamak son derece önemli. Ünlü Amerikalı psikolog Navya Singh’ in önerileri şunlar :

“Bir an durup salgından önceye göre hayatlarımızı ne kadar farklı bir şekilde yaşadığımızı fark etmeli ve bu konuda dikkatli olmalıyız. Hayatımızı mümkün olduğunca rutinimize yakın tutmalıyız ”

“Evden çalışıyorsanız, aynı anda kalkın ve giyinin. Evinizde çalışmak için tek bir oda belirleyin ve orada çalışın. Böylece aynı rutin ve normalite hissine sahip olursunuz, bu da yaşadığımız süreçten daha az rahatsız olmanıza yardımcı olur ”

2. Aşırı şekerleme yapmayın

Kendiniz için bir rutin oluşturmanın önemine ek olarak, aşırı uyuklamadığınızdan emin olun, çünkü bu gün boyunca enerjinizi düşürür, düzenli bir uyku rutinini değiştirebilir veya bozabilir.

Uyuklamak yerine, bu sağlıklı rutini erken kalkmak ve işleri yapmaya başlamak için kullanın.

3. Egzersiz (yatmadan önce değil)

Evet, spor salonunuz muhtemelen kapalı, ancak egzersiz hala günlük yaşamınızın bir parçası olmalı. Günlük egzersiz, özellikle uyku için çok önemli.

Spor yapmanın patofizyolojik nedenlerle daha iyi bir uyku sağladığını biliyoruz. İlk neden çok basit: Yorgunluk uykuya geçişi kolaylaştırır. İkinci neden ise mutluluk ve başarı hissi. Spor yaparsak vücudumuzun salgıladığı moleküller stresten uzaklaşmamızı sağlar. Bu da uykuya daha rahat geçiş yapabiliriz demek.

Not: Uykudan hemen önce fiziksel eforun uyarılması ters etki yapar, yatmadan birkaç saat önce egzersiz yapmaktan kaçının.

4. Haber alımınızı düzenleyin

Şu anda üzücü COVID-19 haberlerinden kaçmak neredeyse imkansız. Ve evet, 7/24 bir pandemi haber döngüsünde yer almak kaygınızı artırır ve uykunuzu etkiler.

Yeni haberler için telefonunuzu kontrol ettiğiniz zamanları düzenleyin. Gün içinde telefonu kontrol etme sıklığınızı ve salgın haberleri okuyacağınız süreyi sınırlandırın.

Ayrıca haberleri kafein gibi düşünmenizi tavsiye ediyoruz: Yatmadan önce tüketmeyin.

5. Daha az mavi ışığa maruz kalın

Hava karardığında, epifiz beziniz vücudunuza yorulmasını ve uykuya dalmasını söyleyen melatonin hormonunu salgılar. İster güneşten ister dizüstü bilgisayardan gelen mavi ışık vücutta aynı etkiyi yapar; melatonin üretimini azaltır. Böylece uykunuzun miktarı ve kalitesi düşer.

Uykudan önceki bir saat içinde mavi ışık kaynağı olan TV, telefon ve laptop gibi ekranlara bakmamak oldukça önemli.

Bunun yerine, eğlence aracı olarak kitap okumak veya müzik dinlemek gibi aktivitelere yer verebilirsiniz.

6. Aşırı alkol almaktan kaçının

Alkolün uykuya meyli artırdığı düşünülür halbuki alkol uykunun kalitesini düşürür. Sabah kalkış saatinizi etkiler ve uyandığınızda kaliteli bir uyku çekmediğinizi hissedersiniz. Bu yüzden verimli bir uyku için mutlaka aşırı alkolden kaçınılmalı.

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom