Kan enfeksiyonları ve kolorektal kanser birbiriyle ilişkili mi?

Yapılan yeni araştırmalar, anaerobik bakterilere bağlı kan enfeksiyonları ile kolorektal kanser arasında bir bağlantı buldu. Bu bulgu gelecekteki kanser taramalarında yardımcı olabilir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, anaerobik bakteriyel kan enfeksiyonlarının, kolorektal kanser gelişme riski ile ilişkili olduğunu saptadı.

Araştırmacıların 2020 Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi’nde sunacakları çalışma, klinisyenlerin kolorektal kanser için daha iyi tarama yapmasına yardımcı olabilir.

Kolorektal kanser ve bakteriyel enfeksiyonlar

Kolorektal kanser kolonda veya rektumda görülür. En yaygın üçüncü kanser türüdür. Vakaların yaklaşık% 90’ı 50 yaş ve üstü kişilerde görülür.

Yaşın yanı sıra, risk faktörleri arasında ailede kolorektal kanser öyküsü, bazı genetik sendromlar, obezite, egzersiz eksikliği, meyve ve sebzelerde düşük bir diyet ve inflamatuar bağırsak hastalığı bulunur.

Anaerobik bakteriler, aerobik bakterilerin aksine oksijene ihtiyaç duymazlar. Bu bakteriler bağırsak da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde bulunan insan vücudunun normal bir parçasıdır.

Önceki araştırmalar bazı spesifik anaerobik bakterilerin kolorektal kanserle ilişkisini göstermişti. Araştırmacılar bu bağlantıyı geniş çaplı bir çalışma ile daha fazla araştırmak istediler.

2 milyondan fazla katılımcı

Çalışma, 2007-2016 yılları arasında Danimarka’nın iki bölgesinde gerçekleştirildi ve 2 milyondan fazla katılımcıyı içeriyor.

Araştırma ekibi , katılımcıların kanındaki patojenlerin türü de dahil olmak üzere 45.760 kan enfeksiyonu hakkında veri topladı.

Yazarlar daha sonra bu bilgileri Danimarka Kolorektal Kanser Grubu veritabanındaki verilerle karşılaştırdı.

Bakteriyel kan enfeksiyonu geçiren 45.760 kişiden 492’si (% 1.1) daha sonra kolorektal kanser geliştirdi. Bunlardan 241’i (% 0.5) bakteriyel kan enfeksiyonunun ilk yılındaydı.

Önemli derecede daha yüksek kanser riski

Araştırmacılar, anaerobik bakteriyel kan enfeksiyonlarının kolorektal kanser riskinde önemli bir artış ile ilişkili olduğunu buldular.

Örneğin, Clostridium septicum enfeksiyonu geçirenlerin gelecek yıl içinde kolorektal kanser geliştirme olasılığı 42 kat daha fazlaydı.

Bakteriyel enfeksiyonu olmayan kontrol grubunun sadece % 0,5’i kolorektal kanser geliştirdi, buna karşılık C. septicum enfeksiyonu olanların % 20,8′ inde kanser gelişti.

Kanın anaerobik bakteriyel enfeksiyonları ile kolorektal kanser arasında açık bir bağlantı olmasına rağmen, aralarındaki nedensel ilişkinin ne olduğu henüz net değil.

Araştırmanın sahibi Dr. Justesen ve ekibi şöyle diyor: “Sonraki araştırmalarımız, kanser gelişiminde rol oynayabilecek spesifik özellikleri belirleyip belirleyemeyeceğimizi görmek için kanserli kişilerden spesifik bakterilere odaklanacaktır. ”

Bu, kolorektal kanser taramasının daha etkili olabileceği anlamına gelebilir. Dr. Justesen’e göre, “Tarama ile ilgili olarak, eğer bu yüksek riskli bakterileri ileri yaşla birlikte görürsek, o zaman kesinlikle kolorektal kanser için bu kişiyi taramaya değer.”

Sonuçlar ilginç olsa da, bu araştırma bilimsel bir konferansta sunum yapılmasını bekliyor. Bu nedenle, tüm metodoloji ve sonuçlarla ilgili ayrıntılar henüz mevcut değil.

İlginizi Çekebilir: Koronavirüs kan grupları ile ilişkili mi?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom