Kalsiyum ve Kolekalsiferol(D3) İçeren Multivitamin Preparatları

Zentius D, Onzela D, Calci-D, Calci Chew D3 Forte

 • Bu preparatlar kolekalsiferol(D3) ve kalsiyum içeren, mineral ve D vitamini takviyesidir.
 • Kemik gücünü arttırır ve kemiklerin ‘incelmesini’ (osteoporoz) önlemeye yardımcı olur.
 • Size verilen ilaç türünü nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Bazı tablet markaları su ile yutulur, diğerleri çiğnenebilir ve diğerleri suda çözülür. Etiketi dikkatlice okuyun ve hala ne yapacağınızdan emin değilseniz, eczacınızdan tavsiye isteyin.

Kalsiyum ve Kolekalsiferol(D3) hakkında

İlacın türü. Mineral ve vitamin takviyesi.
Kullanım amacı. Osteoporozu önlemek ve kemik sağlığı için.
Piyasa isimleri. Zentius D, Onzela D, Calci-D, Calci Chew D3 Forte.
Formu. Tabletler, çiğneme tabletleri, suda çözünür tabletler.

Kalsiyum ve D vitamini sağlıklı kemikler için olmazsa olmazdır. Kalsiyum ve Kolekalsiferol(D3) preparatları bu amaç doğrultusunda kullanılır. Kolekalsiferol D vitaminin bir türüdür. D3 olarak adlandırılır. D vitamini çoğunlukla derinizden güneş ışığı etkisiyle aktifleşir, bunun dışında D vitamini diyetle de alınabilir. Kolekalsiferoldan zengin yiyecekler yağlı balıklar(sardalya, ringa balığı, somon ve ton balığı gibi) ve yumurtadır. Ayrıca vücudunuzun aldığınız kalsiyumu iyi derecede emebilmesi için yeterli miktarda D vitaminine ihtiyacı vardır.

Hafif bir D vitamini eksikliği semptomlara neden olmayabilir, ancak vücutta ağrılara neden olabilir. Ayrıca D vitamini eksikliği, kemiklerin incelmesi (osteoporoz) riskinde artışa neden olabilir. Daha şiddetli bir D vitamini eksikliği kemiklerinizin yumuşamasına neden olabilir. Bu, çocuklarda raşitizm ve yetişkinlerde osteomalazi gibi sorunlara neden olur.

D vitamini eksikliği riski altındaysanız, rutin olarak kalsiyum ve kolekalsiferol gibi bir D vitamini takviyesi almanız önerilir. Multivitamin tabletlerinin çoğu reçeteyle veya reçetesiz olarak satın alınabilir.

Kalsiyum ve Kolekalsiferol(D3) almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bunun sizin için doğru tedavi olduğundan emin olmak için, kalsiyum ve kolekalsiferol almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız. Bunun nedeni, bebek beklerken veya emzirirken, sadece doktor tavsiyesi üzerine ilaç almalısınız.
 • Böbrek problemleriniz varsa daha önce böbrek taşınız olduysa.
 • Sarkoidozunuz varsa. Bu, özellikle akciğerlerinizde ve lenf sisteminizde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır.
 • Kanınızda veya idrarınızda çok fazla kalsiyum saptandıysa. Bu bazı kanserlerde olabilir.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar ve bitkisel, tamamlayıcı ilaçlar dahildir.
 • Daha önce bir ilaca karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz.

Kalsiyum ve kolekalsiferol(D3) nasıl alınır?

 • Bu tedaviye başlamadan önce, paketinizin içinden çıkan prospektüsü okuyun. Size kalsiyum ve kolekalsiferol hakkında daha fazla bilgi verecek ve ilacı kullanırken karşılaşabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sağlayacaktır.
 • İlaçlarınızı her gün düzenli olarak kullanın. Kullandığınız doza göre tercihen yemeklerden sonra bir veya iki doz alın. Günde bir doz alıyorsanız, dozlarınızı her gün aynı saatte almaya çalışın – bu, herhangi bir dozu kaçırmamanıza yardımcı olacaktır. Günde iki doz alıyorsanız, birini sabah, diğerini akşam alın.
 • Tabletinizin türüne dikkat edin. Bazı tabletler çiğnenmeden bütün olarak yutulmalıdır, bazı tabletler çiğnenmelidir. Efersan kalsiyum ve kolekalsiferol türleri ise bir bardak su içinde çözülmelidir. Ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için ilaç üzerindeki etiketi dikkatlice okuyun ve hala emin değilseniz, eczacınıza danışın.
 • Bir doz almayı unutursanız endişelenmeyin, sadece bir sonraki dozunuzu zamanı geldiğinde alınız. Unutulan dozları dengelemek için iki dozu birlikte almayınız.

Kalsiyum ve kolekalsiferol(D3) kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Tedavi sürecinizin kontrolü için doktor randevularınıza düzenli olarak gidin.
 • Herhangi bir ilaç alırsanız, kalsiyum ve kolekalsiferol ile birlikte almaya uygun olup olmadıklarını doktorunuza danışın.

Kalsiyum ve kolekalsiferol(D3) yan etkileri nelerdir?

Bu ilacın çok yaygın yan etkisi görülmemiştir. Nadiren mide rahatsızlığına neden olabilir. Buna bağlı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir semptomla karşılaşırsanız, doktorunuza danışınız.

Kalsiyum ve kolekalsiferol(D3) nasıl saklanır?

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. İlacı kabı boş olsa bile yanınıza alın.
 • Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına vermeyin.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, hangi ilaçları aldığınızı tedaviyi yürüten doktora söyleyin.
 • Güncel olmayan veya istenmeyen ilaçları saklamayın.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Multivitamin Preparatları

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom