Kadınlarda fazla kilo kısırlık sebebi mi?

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda hem erkekleri hem de kadınları ilgilendiren bir konuya “kilo ve kısırlık” ilişkisine yer vereceğiz. Bildiğiniz üzere fazla kilolar hepimizin ortak derdi. Peki fazla kilonun aynı zamanda doğurganlıkla da direkt olarak ilişkili olabileceğini biliyor muydunuz? 

Kadınlarda fazla kilo gebe kalmayı engeller mi?

Kilo ve kısırlık ilişkisi özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için oldukça önemli bir konu. Çünkü kilo kadınların hormon dengesini dolayısıyla yumurtlama fonksiyonlarını önemli derecede etkileyerek gebe kalmaya engel olabiliyor. Ayrıca aşırı kiloların gebeliğin erken döneminde gebelik kayıp riskini artırdığı da yapılan çalışmalarla ortaya konmuş durumda. Maalesef kilonun olumsuz etkileri bunlarla sınırlı değil. Gebelikte ortaya çıkabilecek şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi durumların görülme sıklığı kilolu kadınlarda daha fazla. Bu hastalıklar anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyebilmenin yanı sıra doğumun zorlu geçmesine de sebep olabilir. 

Kilo kısırlık tedavisini etkiler mi?

Yukarda bahsedilen tüm bu sebeplerden ötürü kilo, kısırlık tedavisinde hatta tedaviye başlayacak olan anne adayları açısından oldukça önemli bir konu. Kilo, kısırlık tedavisinde kullanılacak ilaçları, hastanın tedaviye vereceği cevabı, tedavinin kısa ya da uzun sürmesini ve hatta embriyonun sağlıklı bir şekilde rahim içine gelip yerleşmesini etkileyebiliyor. Erkeklerde ise kilo fazlası sperm üretimini azaltabilir, sperm kalitesini düşürebilir. Bu sebeple tedavi alacak çiftlerde öncellikle vücut kitle indeksi ölçülür, kilo kontrol altına alınmaya çalışılır. Kontrol sağlandıktan sonra kısırlık tedavisine başlanması daha uygun bir yol olacaktır. Ancak kilolar anne adaylarında stres unsuru olmamalıdır, zira stres de gebe kalınması açısından önemli bir parametredir. Doğru beslenmeyle anne adaylarının birkaç ay boyunca ayda 3-4 kilo vermesi genellikle yeterli olmaktadır. Eğer sağlıklı bir biçimde besleniyor ancak hala kilo almaya devam ediyorsanız dahiliye uzmanı ve diyetisyene başvurabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom