İngiltere Hükümetinden koronavirüs desteği

Koronavirüs pandemisi birçok işi harap etmeye devam ederken, işçiler ücretlerinin çoğunu “alacak”, hükümet %80 oranında destek sağlayacak.

Rishi Sunak.

Bakan çalışan işçilerin maaşınıın işverenler tarafından karşılanacağını ancak çalışamayan işçilerin maaşının % 80’ini devletin karşılayacağını söyledi. Yeni koronavirüs iş koruma planının ayda 2.500 £ ‘a kadar olan giderleri kapsayacağı belirtildi. Uygulama sağlık çalışanlarını da kapsıyor.

Sunak, Evrensel Kredi standart ödeneğinin önümüzdeki 12 ay boyunca yılda 1.000 £ artacağını; aynı zamanda çalışma vergisi kredisinin de aynı miktarda artacağını söyledi. Başbakan basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İşverenler, çalışmayan, ancak işten çıkarılmak yerine bordoda tutulan insanların ücretlerinin çoğunu karşılayacak, işverenler hibe almak için HMRC ile iletişime geçebilecekler.” dedi.

Sunak, “Planlanan ekonomik plan dünyanın en kapsamlı planlarından biri olacak” şeklinde konuştu.

“Evdeki herkese, şu anda önümüzdeki günler için endişeli olduğumu ancak bununla yalnız yüzleşmeyeceklerini söylüyorum.”

Rishi Sunak.

Bakan sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomi, kalp krizi geçiriyor – finansal kriz sırasında hiç görmediğim şeylere tanık oluyorum – bu ülke için dramatik bir zaman.” Ayrıca Boris Johnson ülke genelindeki barlar, spor salonları, kafeler ve restoranların kapatılması talimatı verdi.

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom