Abakavir (HIV tedavisinde Abakavir kullanımı)

 • Abakavir, HIV enfeksiyonunun ilerlemesini yavaşlatır. Tedavi sürecinizde düzenli olarak almanız gereken birkaç ilaçtan biridir.
 • Size verilen uyarı kartını lütfen her zaman yanınızda bulundurun.
 • Abakavir bazı ciddi yan etkiler yaratabilir. Tedaviye başlamadan önce doktorunuz bunu size detaylıca anlatacaktır.

Abakavir hakkında

İlacın türüNükleozid ters transkriptaz inhibitörü, antiretroviral ilaç
Kullanım amacıYetişkinlerde ve çocuklarda HIV enfeksiyonu ilerlemesini yavaşlatmak
Piyasa isimleriZiagen®Ayrıca abakavir içeren kombinasyon ilaçlar da vardır: Kivexa® (lamivudin ile abacavir); Trizivir® (lamivudin ve zidovudin ile abacavir); Triumeq® (lamivudin ve dolutegravir ile abacavir)
FormlarıTabletler ve oral sıvı form

Abakavir, antiretroviral bir ilaçtır. İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu için kullanılır. HIV enfeksiyonunun ilerlemesini yavaşlatır, ancak kesin bir tedavi değildir. HIV, vücuttaki CD4 T hücreleri adı verilen hücreleri yok eder. Bu hücreler bir tür beyaz kan hücresidir ve vücudunuzu enfeksiyondan korumada rol oynarlar. HIV enfeksiyonu tedavi edilmezse bağışıklık sisteminizi zayıflatır, böylece vücudunuz kendini bakterilere, virüslere ve diğer mikroplara karşı koruyamaz. Abakavir, vücudunuzdaki virüs miktarını azaltarak HIV enfeksiyonunun ilerlemesini yavaşlatır. Bunu, virüsün kendisini kopyalamasını (çoğaltmasını) durdurarak yapar.

Abakavir size uzman bir doktor tarafından reçete edilecektir. Nükleozid reverse transkriptaz inhibitörleri (NRTI’ler) olarak bilinen antiretroviral ilaç grubuna aittir. Ayrıca kombinasyon tedavisinin bir parçası olarak başka bir antiretroviral ilaçla birlikte verilebilir. Bazı durumlarda aynı anda üç veya daha fazla antiretroviral ilaç almak, tek ilaç almaktan daha etkilidir. Bazı Abakavir markaları, bir veya daha fazla başka antiretroviral ilaç içerir – bu kombinasyon markaları, her gün almanız gereken toplam tablet sayısını azaltmaya yardımcı olur. Farklı ilaçların bir kombinasyonunu kullanmak, virüsün herhangi bir ilaca dirençli hale gelme riskini azaltır. Tedavideki başarıyı sürdürmek ve virüsün ilaçlara dirençli hale gelmesini önlemeye yardımcı olmak için antiretroviral ilaçlarınızı reçete edildiği gibi almanız çok önemlidir. Bu ilaçlar genellikle ömür boyu alınır.

Abakavir kullanmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir.. Bu yüzden, Abakavir almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz, çocuk yapmaya çalışıyorsanız veya çocuk emziriyorsanız.
 • Karaciğerinizde herhangi bir sorununuz varsa veya böbreklerinizde herhangi bir sorununuz varsa.
 • Alkol içiyorsanız.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alınabilen tüm ilaçlar ve ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar dahildir.
 • Daha önce herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Abakavir nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, ambalajın içinden çıkan prospektüsü okuyun. Böylelikle abakavir hakkında daha fazla bilgi alacak ve yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini bulacaksınız.
 • Abakaviri doktorunuzun size söylediği şekilde alın. Yetişkinler ve daha büyük çocuklar için olağan doz, tek doz olarak alınan veya sabah ve akşam olarak iki doza bölünmüş günde 600 mg’dır (iki tablet). Doktorunuz size tabletleri nasıl almanız gerektiğini söyleyecektir. Küçük çocuklar için reçete edilen doz yaşa bağlıdır. Ayrıca küçük çocuklar için genellikle oral sıvı ilaç reçete edilir – doğru dozu verdiğinizden emin olmak için şişenin üzerindeki etiketi dikkatlice kontrol edin.
 • Abakavir’i her gün aynı saatlerde almaya çalışın. Abakavir’i yemekle veya tek olarak alabilirsiniz.
 • Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınız zaman alınız (bir sonraki dozunuzu alma zamanınız çok yaklaşmadıkça; eğer sonraki dozun vakti yaklaştıysa unutulan dozu almayın ve sonraki dozu normal şekilde alın). Unutulan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte almayın.

Abakavir kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • İlerlemenizin izlenebilmesi için doktorunuzla olan randevularınıza düzenli olarak gidin. Tedavi sürecinizde düzenli kan testleri yaptırmanız gerekecektir.
 • Düzenli olarak abakavir ve diğer antiretroviral tedavinizi almaya devam etmeniz önemlidir. Bu, HIV’in aldığınız ilaçlara dirençli hale gelmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Çok az doz atlasanız bile, virüs tedaviye dirençli hale gelebilir.
 • Tedaviye başladıktan hemen sonra bir enfeksiyon geliştirirseniz, doktorunuza bildirin. Abakavir almanın bir sonucu olarak, bağışıklık sisteminiz tedaviye başlamadan önce var olan ancak farkında olmadığınız bir enfeksiyonla savaşmaya başlayabilir.
 • Kalbinize ve kan damarlarınıza zarar verme riskini azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda doktorunuzun size verdiği tavsiyeleri dikkatlice izleyin. Bunlar sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak olabilir.
 • Antiretroviral ilaçlar alan bazı kişiler, vücut yağının vücutta dağılma biçiminde değişiklikler yapar. Bu, vücut görüntüsünde değişikliklere neden olabilir. Doktorunuz size bunu detaylıca anlatacaktır.
 • Antiretroviral ilaçlarla tedavi, HIV’i cinsel temas yoluyla başkalarına geçirme riskinizi azaltabilse de, bunu durdurmaz. Cinsel ilişkilerinizde prezervatif kullanmanız önemlidir.
 • Özellikle tanı konulduktan ve tedaviye başlandıktan hemen sonra, HIV’li kişilerin depresyonda hissetmesi sık görülür. Depresyon duygularınız veya kendinize zarar verme gibi düşünceleriniz varsa, hemen doktorunuza danışınız.
 • Antiretroviral ilaçlar (özellikle uzun süre) alan bazı kişilerde osteonekroz adı verilen bir durum gelişebilir. Bu, kemik dokusunun kan dolaşımının azalması sonucunda bu dokunun öldüğü bir kemik hastalığıdır. Eklem ağrılarına, sertliğine yol açabilir ve harekette zorluklara neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza danışın.
 • ‘Reçetesiz olarak’ herhangi bir ilaç, takviye veya bitkisel ilaç satın alırsanız, abakavir ve diğer ilaçlarınızla birlikte almaya uygun olup olmadıklarını doktorunuza danışın. Bunun nedeni, bazı ilaçların antiretrovirallerle etkileşime girmesi ve ilaçların düzgün çalışmasını engelleyebilmesidir.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi yapan doktora hangi ilaçları aldığınızı söyleyin.
 • HIV tedavisi genellikle ömür boyu sürer. Kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak abakavir almaya devam edin. Bu, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

Abakavir yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, abakavir ile ilişkili en yaygın olan yan etkilerden bazılarını içermektedir. İlacınızla birlikte verilen prospektüste yan etkilerin tam bir listesini bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuza danışın.

Çok yaygın Abakavir yan etkileri (Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülen yan etkilerdir)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Baş ağrısıBol su için ve doktorunuzdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrıları devam ederse, doktorunuza bildirin.
Bulantı, kusmaYağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Devam ederse daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.
İshalBol su için ve daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.
Döküntü, yüksek ateş (ateş)Tavsiye için doktorunuzla iletişime geçin
İştahsızlık, kilo kaybı, yorgun hissetmeTavsiye için doktorunuzla iletişime geçin

Abakavir ayrıca şiddetli alerjik reaksiyonlarla (aşırı duyarlılık) ve ayrıca laktik asidoz adı verilen bir durumla ilişkilendirilmiştir. Aşırı duyarlılık reaksiyonu genellikle tedavinin ilk altı haftasında ortaya çıkar, ancak herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir. Doktorunuz, alerjik reaksiyonların oluşma riskinin yüksek olmadığından emin olmak için tedaviye başlamadan önce size birkaç test yapacaktır. Laktik asidoz, kanınızda laktik asit adı verilen bir maddenin biriktiği bir durumdur. Aşağıda listelenen semptomlardan herhangi birini görürseniz, daha kötüye gidebilecekleri ve hatta hayati tehlike oluşturabilecekleri için doktorunuza hemen haber vermelisiniz.

 • Ciddi bir alerjik reaksiyonun en yaygın belirtileri ateş ve deri döküntüsüdür. Diğer yaygın semptomlar, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, öksürük veya nefes almada zorluk, güçsüzlük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kas ağrılarıdır.
 • Laktik asidozun en yaygın belirtileri; bulantı veya kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, baş dönmesi ve hızlı nefes alıp vermektir.

İlaca bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Abakavir nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal hastanenizin acil servisine başvurun. Kabı boş olsa bile ilacı yanınıza alın.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışınız.

İlginizi Çekebilir: Multivitamin Preparatları

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom