Furosemid

 • Furosemid bir idrar söktürücüdür. (diüretik)
 • Sabah alınır.
 • Furosemid’in yan etkileri genellikle hafiftir ancak mide bulantısı veya baş dönmesi yapabilir.

Furosemid hakkında genel bilgiler

İlacın türüLoop diüretikleri
Kullanım amacıSu tutma (ödem); yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi
Piyasa isimleriAvisemid®, Desal®, Furoject®, Furomid®, Furoson®, Furotab®, Karsemid®, Lasemid®, Lasix®, Medisal®, Salfuran®, Semilact®, Semitone®, Uradex®, Urever®
FormuTablet, ampül

Furosemid, loop diüretikleri adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Diüretikler, böbreklerinizden attığınız idrar miktarını artıran ilaçlardır. Genellikle ‘idrar söktürücü’ olarak anılırlar. Furosemid, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazla su tuttuğu durumlarda vücudunuzdaki fazla sıvıyı dışarı atmak için kullanılır. Ekstra sıvı; zor nefes almanıza, yorgun hissetmenize, ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişmesine neden olur. Bu duruma su tutma (ödem) denir ve genellikle kalp yetmezliğinden kaynaklanır.

Diüretikler ayrıca yüksek tansiyon (hipertansiyon) için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Genellikle diğer diüretiklerle yeterince kontrol edilemeyen yüksek tansiyon hastaları için kullanılır. Furosemid tek başına bir diüretik olarak kullanılabilir veya triamteren, amilorid veya spironolakton gibi diğer diüretiklerin yanında bir kombinasyon tableti olarak reçete edilebilir.

Furosemid kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir, bazı durumlarda ise ekstra dikkat gerektirir. Bu nedenlerden dolayı, Furosemid almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız.
 • İdrar çıkarmakta güçlük çekiyorsanız veya prostat probleminiz varsa.
 • Gut veya şeker hastalığınız varsa (diyabet).
 • Kanınızda çok düşük sodyum veya potasyum seviyelerine sahip olduğunuz söylenmişse.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Furosemid nasıl alınır?

 • Tedaviye başlamadan önce, ilacın prospektüsünü okuyun ve doktor tarafından verilen ek bilgileri dikkate alın. Böylelikle ilaç kullanım sürecinizde yaşayabileceğiniz olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
 • Furosemidi tam olarak doktorunuzun söylediği şekilde alın. Muhtemelen her gün için bir doz reçete edilecek ve tercihen sabahları bu dozu almanız istenecektir. Bazı hastalardan günde iki doz almaları istenebilir, bu durumda bir doz sabah, diğeri öğleden sonra erken saatlerde alınmalıdır. Doktorunuz her doz için kaç tablet almanız gerektiğini size söyleyecektir.
 • Furosemid tercihen sabah alınsa da, programınıza uyacak bir zamanda da alabilirsiniz. Örneğin, sabah dışarı çıkmak istiyor ve tuvalet bulmak zorunda kalmak istemiyorsanız, dozunuzu daha sonraya erteleyebilirsiniz. Ancak dozları öğleden sonra geç saatlerde almanız tavsiye edilmez . Bunun nedeni, ilacı aldıktan sonraki saatlerde birkaç kez tuvalete gitmenizin gerekmesi ve çok geç saatlerde alınması halinde uykunuzun bölünecek olmasıdır.
 • Tableti bir bardak su ile yutunuz. Furosemidi yemekle veya yemek dışında alabilirsiniz.
 • Bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız. Ancak saat 16: 00′ dan sonra ise unutulan dozu atlamalı ve ertesi gün normal şekilde devam etmelisiniz. Unutulan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte almayın.

Furosemid yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo furosemid ile ilişkili sık görülen yan etkilerin bazılarını içermektedir. İlacınızla ilişkilendirilebilecek yan etkilerin tam bir listesini bulmanın en iyi yolu, ilaçla birlikte verilen prospektüsü okumaktır. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız doktorunuza danışınız.

Furosemid yan etkileriBunu yaşarsam ne yapabilirim?
Mide bulantısıBulantı genellikle hafiftir, ilacı yemekten sonra almak işe yarayabilir.
Özellikle ayağa kalktığınızda baş dönmesi hissi Ayağa kalkarken daha yavaş hareket etmek yardımcı olacaktır. Bu durum sizi etkilerken araç veya makine kullanmayın.
Ağız kuruluğuŞekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.
Bulanık görme, baş ağrısı, yorgun hissetmeBunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.
Vücudunuzdaki mineral seviyelerinde değişikliklerDoktorunuz bunu kontrol etmek için sizden kan testi yaptırmanızı isteyecektir.
İlaca bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuza başvurunuz.

Furosemid nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışık almayan, serin ve kuru bir yerde saklayın.

İlginizi Çekebilir: Sivilce için Roaccutane

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom