Fentanil (Ağrı kesici)

Fentanil ilaç bir opioid ağrı kesicidir. Bu ilacı alırken, özellikle uzun süreli kullanıldığında ciddi bir bağımlılık riski vardır. Opioidleri güvenli bir şekilde almakla ilgili sorularınız veya Fentanil ile ilgili endişeleriniz varsa lütfen doktorunuza danışın.

 • Fentanil şiddetli ağrıyı tedavi etmek için reçete edilir.
 • En yaygın yan etkiler mide bulantısı, kabızlık ve uykulu hissetmedir. Aşırı uykulu hissetmeye başlarsanız veya nefesiniz yavaşlar veya sığlaşırsa, hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 • Fentanil, tepkilerinizi ve araç kullanma becerinizi etkileyebilir. Vücudunuzun ilaca nasıl tepki vereceğini öğrenene kadar araba kullanmayın.

Fentanil hakkında

İlaç türüGüçlü bir opioid ağrı kesici (analjezik).
Kullanım amacıAğrı kesici.
Piyasa isimleriFentanil bant markaları: Durogesic DTrans®; Fencino®; Fentalis®; Matrifen®; Mezolar®; Opiodur®; Victanyl®; Yemex®
Fentanil pastil markası: Actiq®; Cynril®
Fentanil dil altı tablet markaları: Abstral®
Fentanil bukkal tablet markası: Effentora®
Fentanil burun spreyi markaları: Instanyl®; PecFent®.
Mevcut FormuBant, pastil, ağızda çözülen tabletler, dil altında çözülen tabletler, burun spreyi, enjeksiyon.

Fentanil, opioid bir ilaçtır (bazen opiat olarak adlandırılır). Güçlü bir ağrı kesicidir. Beyninizdeki ve omuriliğinizdeki (merkezi sinir sistemi) opioid reseptörleri adı verilen belirli küçük alanlara bağlanarak çalışır. Bu, ağrıyı hissetme şeklinizde ve ağrıya verdiğiniz tepkiyi azaltır.

Devam eden (kronik) ağrınız varsa, doktorunuzun, cildinize uygulamak için size fentanil içeren bir bant verilmesi muhtemeldir. Buna genellikle transdermal fentanil denir. Bantlar, fentanil içerir ve ağrıyı sürekli olarak gidermek için bir süre boyunca kademeli olarak serbest bırakır. Buna rağmen, ağrınızın tam olarak kontrol edilmediği ve şiddetli ağrı yaşadığınız zamanlar olabilir.Bu gibi durumlarda, fentanil pastiller, tabletler, filmler veya burun spreyleri gibi farklı formülasyonlar kullanılır. Bu fentanil preparatları, atılımı veya şiddetli ağrıyı hafifletmek için alınır.

Fentanil ayrıca cerrahi operasyonlar sırasında ağrıyı hafifletmek için de kullanılır.

Fentanil kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir ve bazen ilaç için ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı, fentanil almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız.
 • Karaciğerinizde veya böbreklerinizde bir sorununuz varsa.
 • Ağzınız ağrıyorsa veya şeker hastalığınız varsa. Bunun nedeni, bazı fentanil markalarının sizin için uygun olmayabilir.
 • Prostat probleminiz varsa veya idrar yaparken zorluk çekiyorsanız.
 • Astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum problemleriniz varsa.
 • Kan basıncınızın düşük olduğu söylenmişse.
 • Tiroidiniz veya böbrek üstü bezlerinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa.
 • Sara hastalığınız varsa.
 • Safra kanalınızla ilgili bir sorununuz varsa.
 • Bir haftadan uzun süredir kabızsanız veya iltihaplı bağırsak sorununuz varsa.
 • Miyastenia gravis adı verilen, kas güçsüzlüğüne neden olan bir hastalığınız varsa.
 • Yakın zamanda ciddi bir kafa travması geçirdiyseniz veya beyin tümörünüz varsa.
 • Daha önce uyuşturucu veya alkol bağımlısı olduysanız.
 • Daha önce hehangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar, bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar dahildir.

Fentanil nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, paketin içindeki prospeküsü okuyun. Size fentanil hakkında daha fazla bilgi verecektir ve size verilen ürünü nasıl kullanacağınız konusunda adım adım bir kılavuz sağlayacaktır. Ayrıca size fentanilden kaynaklanan yan etkilerin tam bir listesini verecektir.
 • Fentanili doktorunuzun size söylediği şekilde alın. Fentailinin birkaç farklı preparatı mevcuttur, bu nedenle doktorunu size dozlarınızı nasıl almanız gerektiğini söyleyecektir. Fentanil almaya ilk başladığınızda, doktorunuz ağrınızı hafifleten ancak istenmeyen semptomları en aza indiren dozu aldığınızdan emin olmak için dozunuzu düşükten başlayıp kademeli olarak artıracaktır. Hangi dozun sizin için doğru olduğu söylendikten sonra, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu dozu almaya devam edin.
 • Dozunuz paketin etiketinde yer alacaktır. Doktorunuzun size verdiği talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Dozunuzdan veya size verilen fentanil preparatını nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, eczacınızdan bunu size tekrar açıklamasını isteyin.

Fentanil bantları nasıl kullanılır?

 • Koruyucu poşeti dikkatlice açın ve bantı çıkarın. Poşeti açarken bantın herhangi bir şekilde hasar görüp görmediğini kontrol edin. (Kullanıldıktan sonra bantı atmak için daha sonra kullanmak üzere açılmış poşeti saklayın.)
 • Bantı kuru, tüylü olmayan, sağlıklı bir cilt bölgesine kolunuzun üst kısmına veya vücudunuzun üst kısmına yerleştirin. Özellikle kenarlara iyice yapıştığından emin olmak için cildinize yaklaşık 30 saniye boyunca sıkıca bastırın. Bunu yaparken bantın yapışkan tarafına dokunmaktan kaçınmanız önemlidir. bantı uyguladıktan sonra parmaklarınızda fentanil kalmadığından emin olmak için ellerinizi yıkayın.
 • Bir bantı ilk kullandığınızda, bantın tam olarak etkisini göstermesi 24 saat kadar sürebilir; bu nedenle, bu süre zarfında alternatif ağrı kesiciye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz bu durumu size açıklayacaktır.
 • Bantı 72 saat (üç gün) yerinde bırakın, ardından çıkarın ve üst kolunuzdaki veya vücudunuzdaki farklı bir cilt bölgesine yeni bir bant uygulayın. Bantı her üç günde bir günün aynı saatinde değiştirmeyi unutmayın.
 • Çıkarılan bantı yapışkan tarafı içe bakacak şekilde ikiye katlayın ve koruyucu bir poşete geri koyun. Torbayı doktorunuzun size söylediği şekilde atın ve çocukların güvenli bir şekilde erişemeyeceğinden emin olun.
 • Taktığınız herhangi bir bantın, ısıtma yastığı, sıcak su şişesi, elektrikli battaniye veya ısıtılmış su yatağı gibi bir ısı kaynağıyla temas etmemesine çalışın. Bunun gibi ısıtılmış eşyalar banttan salınan fentanil miktarını artırabilir ve bu da aşırı doz riskini artırır. Uzun sıcak banyolardan, saunalardan veya güneşlenmekten de kaçınılması en iyisidir.
 • Herhangi bir zamanda yüksek bir ateş geliştirirseniz doktorunuza bildirin, çünkü bu, banttan emdiğiniz fentanil miktarını da artırabilir.
 • Reçetenizi her aldığınızda, daha önce aldığınızla aynı marka fentanil bantlarının size verildiğinden emin olun. Bunun nedeni, farklı markaların farklı miktarlarda fentanil salabilmesidir ve doktorunuz size aksini söylemedikçe aynı markayı kullanmalısınız.
 • Çok fazla fentanile sahip olmanın belirtileri arasında sığ veya zayıf nefes alma, çok uykulu veya şaşkın hissetme, konuşma bozukluğu ve aşırı baş dönmesi yer alır. Bu etkilerden herhangi birine sahipseniz, bantı çıkarın ve hemen doktorunuza başvurun.

Fentanil pastilleri nasıl kullanılır?

 • Bu pastillere takılı bir aplikatör vardır, böylece emerken pastili ağzınızın içinde hareket ettirebilirsiniz. Aplikatörü, pastil dilinizle ve yanaklarınızın iç kısmıyla mümkün olduğunca temas edecek şekilde hareket ettirin. Pastili çiğnememeye veya yutmamaya dikkat edin. Pastil çözüldükçe, fentanil ağzınızın iç yüzeyinden emilecektir. Ağzın kuru ise pastili emmeden önce ağzını bir bardak su ile nemlendirmen yardımcı olabilir.
 • Yaklaşık 15 dakikalık bir süre içinde bir pastil eminiz. Bu pastili bitirdikten sonra 15 dakika içinde ağrınız azalmazsa, bir pastil daha eminiz. Herhangi bir ağrı vakası için ikiden fazla pastil veya herhangi bir 24 saatlik periyotta dörtten fazla pastil kullanmayın. Ağrınız bununla kontrol edilmezse, doktorunuza haber vermelisiniz.

Fentanil dil altı tabletleri nasıl kullanılır?

 • Tableti dilinizin altına yerleştirin ve tamamen çözülmesini bekleyin. Tableti çiğnemeyin, emmeyin veya yutmayın. dilinizin altına koymadan önce ağzınızı bir bardak su ile nemlendirebilirsiniz, ancak çözülürken hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.
 • Ağrınız 15-30 dakika içinde geçmezse, başka bir tablet kullanabilirsiniz. Herhangi bir ağrı vakası için ikiden fazla tablet kullanmayın. Ağrınız bununla kontrol edilmezse, doktorunuza haber vermelisiniz. Başka bir baş döndürücü ağrınız varsa, sonraki bölümü tedavi etmeden önce ilk bölümü tedavi ettikten en az iki saat sonra ayrılmanız önemlidir. Herhangi bir 24 saatlik süre içinde dörtten fazla şiddetli ağrı atağı yaşıyorsanız, bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Fentanil bukkal tablet nasıl kullanılır?

 • Tableti diş etinizle yanağınız arasına yerleştirin ve tamamen çözülmesini bekleyin. Tableti çiğnemeyin, emmeyin veya yutmayın. Tableti ağzınıza koymadan önce ağzınızı bir bardak su ile nemlendirebilirsiniz, ancak tablet çözülürken hiçbir şey yemeyin veya içmeyin. Bununla birlikte, 30 dakika sonra hala ağzınızda tablet parçaları kalmışsa, bunları bir bardak su ile yutabilirsiniz.
 • Ağrınız 30 dakika içinde geçmezse, başka bir tablet kullanabilirsiniz, ancak bunu ağzınızın diğer tarafında kullanabilirsiniz veya alternatif olarak dilinizin altına yerleştirebilirsiniz. Herhangi bir ağrı vakası için ikiden fazla tablet kullanmayın. Ağrınız bununla kontrol edilmezse, doktorunuza haber vermelisiniz. Başka bir baş döndürücü ağrınız varsa, sonraki bölümü tedavi etmeden önce ilk bölümü tedavi ettikten en az dört saat sonra ayrılmanız önemlidir.

Fentanil burun spreyi nasıl kullanılır?

 • Burun deliklerinizden birine bir sprey uygulayın. Spreyi kullanırken oturmanız veya ayakta durmanız en iyisidir. Spreyi dik tutun ve başınızı hafifçe öne doğru eğin. Bir burun deliğini parmağınızla kapatın ve spreyin ucunu diğer burun deliğine sokun. Burnunuzdan nefes alırken spreye bir kez basın.
 • Ağrınız 10 dakika içinde geçmezse, diğer burun deliğine ikinci bir sprey uygulayın. Herhangi bir ağrı vakası için ikiden fazla sprey kullanmayın ve spreyi dört saat içinde tekrar kullanmayın. Ağrınız bununla kontrol edilmezse, doktorunuza haber vermelisiniz. Aynı şekilde, herhangi bir 24 saatlik süre içinde dörtten fazla şiddetli ağrı atağı yaşıyorsanız, bunu doktorunuza da bildirmelisiniz.

Fentalin kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Fentanil alırken alkol almamalısınız. Bunun nedeni, fentanilin baş dönmesi ve uykulu hissetme gibi alkolden kaynaklanan yan etkilere maruz kalma riskini artırmasıdır.
 • Size gerekenden daha uzun süre fentanil verilmeyecektir. Opioid ağrı kesicileri daha uzun süre alırsanız, vücudunuz bunlara alışabilir ve bunlar da işe yaramayacaktır. Buna tolerans denir. Ayrıca, bir süre boyunca tekrar tekrar alınan opioid ağrı kesiciler, tedavi daha sonra durdurulduğunda yoksunluk semptomlarına neden olabilir. Artık fentanile ihtiyacınız yoksa doktorunuz, almayı bırakmadan önce dozunuzu kademeli olarak azaltmanızı isteyecektir. Bu, istenmeyen etkilerin önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Sürücü iseniz, lütfen fentanilin tepkilerinizi ve araç kullanma becerinizi etkileyebileceğini unutmayın. Fentalinden dolayı tepkileriniz zayıflarken araba kullanmak suçtur. Araç kullanma beceriniz bozulmamış olsa bile, araç kullanmanız durumunda, ilacın size reçete edildiğine dair bazı kanıtları yanınızda taşımanız tavsiye edilir – tekrar bir reçete formu veya paketten bir hasta bilgi broşürü genellikle kabul edilir.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi gerçekleştiren doktora opioid türde ağrı kesici aldığınızı söyleyin.
 • Herhangi bir ilaç alırsanız, fentanil ile almanın güvenli olup olmadığını bir doktorunuza danışın.

Fentanil yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, fentanil ile ilişkili en yaygın olanlardan bazılarını içermektedir. İlacınızla birlikte verilen prospektüste tam bir liste bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuzla konuşun.

Çok yaygın Fentanil yan etkileri (Bunlar 10 kişide 1 kişiden fazla görülmülen yan etkilerdir)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
KabızlıkHer gün dengeli beslenmeye ve bol su içmeye çalışın. Bu devam ederse, doktorunuz sizin için bir müshil reçete edebilir.
Kendini hasta hissetme (bulantı) veya hasta olma (kusma)Bu genellikle birkaç gün sonra geçer, ancak devam ederse doktorunuza bildirin. Doktorunuz hastalığı hafifletmek için bir ilaç yazabilir
Uykulu, yorgun veya baş dönmesi hissetmekAraç kullanmayın ve alet veya makine kullanmayın. Alkol içmeyin.
Solunum ProblemleriNefes alışınız yavaşlar veya sığlaşırsa, hemen doktorunuza başvurmalısınız.
Ağız kuruluğu, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı (safra kanallarının spazmından kaynaklanabilir), ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı, terleme, kaşıntılı deri döküntüsüSorun çıkarsa doktorunuzla konuşun
Bir bantın veya tabletin bulunduğu yerel tahrişMümkün olduğunca bantların veya tabletlerin yerleştirildiği yerleri değiştirin. Bu bir sorun haline gelirse, doktorunuza bildirin.

Önemli : Fentanil alan kişiler, aileleri ve arkadaşları, kaza sonucu aşırı doz riskinin farkında olmalı ve ne zaman tıbbi yardım almaları gerektiğini bilmelidir. Uykulu hissetmenize neden olan başka ilaçları da alırsanız bu risk daha da artar. Çok fazla ilaç alma belirtileri şunlardır:

 • Çok uykulu veya baş dönmesi hissetmek
 • Kendini hasta hissetme (bulantı) veya hasta olma (kusma)
 • Nefes almada zorluk
 • Bilinç kaybı

Gerekenden daha fazla fentanil kullandıysanız veya başka biri yanlışlıkla ilacınızı alırsa, bir ambulans çağırın ve fentanil kullandığınızı belirtin.

Fentanile bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Fentanil nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yerde saklayın. Bunlara, kullanılmış bantlar ve kısmen bitmiş pastiller dahildir.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın. 

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servisine gidin. Kabı boş olsa bile yanınıza alın.
 • “Bu ilaç tam sana göre” önerisi vermeyin. Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç önermeyin.
 • Bu ilaçla ilgili ekstra herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir: Abilify – Aripiprazole tablet

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom