Erkek hemşire olmaz dedi, Otobüsten attı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan sağlık personeli Tolgahan Karadaş mesai çıkışında otobüse bindi. İstanbul’ da sağlık çalışanlarına tanınan ücretsiz ulaşım hakkını kullanmak isteyen erkek hemşire, kartını şoföre gösterdi. Şoförün tepkisi ise akıl almaz cinsten: “Erkekten hemşire mi olur. İn aşağıya! “

Olay dün akşam İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bir halk otobüsünde yaşandı. İş çıkışı evine giden Tolgahan Karadaş bindiği otobüste sağlık personeli kimlik kartını gösterdi. Karttaki hemşire ibaresini okuyan şoförse erkek hemşire mi olur diyerek hemşireyi otobüsten atmaya çalıştı. Bir süre tartıştıktan sonra şoförün sözsel tacizine daha fazla dayanamayan Tolgahan Karadaş otobüsten inmek zorunda kaldı ve Beyaz Masayı arayarak şikayetçi oldu.

DHA’ ya konuşan hemşirenin sözleri:

“Bana ‘erkekten hemşiremi olur, insanları mı kandırıyorsunuz’ diye tepki gösterdi. Bende ‘bu şekilde devam ederseniz sizi şikayet edeceğim’ dedim. Otobüsü durdurarak kapıyı açtı ve ‘in aşağıya’ dedi. ‘Git nereye şikayet ediyorsan et’ dedi. Ben de inmeyeceğimi söyledim, ’12 saatlik mesaiden çıkmışım, 11 gündür kızımı göremiyorum, 10 günde 7 nöbet tutmuşum, senin keyfin için araçtan inmeyeceğim’ dedim.

Bir sonraki durağa kadar halen kendi kendine konuşmaya devam etti. Bende aklında soru işareti kalmasın diye, ‘maskemi çıkartarak resme bak birde bana bak’ dedim. Hatta arkadaki yolculara da gösterdim. Halen ‘erkekten hemşire olmaz’ diyerek beni rencide etti. Ben de daha fazla dayanamayarak sonraki durakta indim. Otobüsten indikten sonra 153’ü arayarak şikayetçi oldum”

Doktorun Sesi ekibi olarak olayın bizleri oldukça üzdüğünü belirtiyor ve tüm sağlık çalışanlarının bir an bile durmaksızın süren fedakarca mücadelesini tekrar alkışlıyoruz.

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom