Doktorun Ön Kol Tarifi


Her Türk erkeğinin hayali kalın kollar değil midir? Geniş ve hacimli kollar için en önemli nokta doğru çalışma stilidir, aksi halde yüksek ağırlıklarda yanlış pozisyonda bulunmak size büyük sakatlıklar yaşatabilir. Bu yüzden özellikle de yeni başladıysanız hareketin doğru yapılışını öğrenmeden sakın ama sakın o hareketi yapmayın. Şimdi gelelim doktorun ön kol tarifine! Bu yazımda size hareketleri ve formunu güzelce anlatacağım ve yazının sonunda Arnold olmaya hazır olacaksınız 

?

 İşte size doktorun kalın kollar için tarifi:

Size öncelikle biceps için temel hareketleri anlatarak başlayayım. Bu yazımızda en temel hareket olan curl hakkında konuşacağız. Gelin başlayalım.

Hatasız Curl Olmaz 🙂

Orhan Gencebay

Öncelikle curl kelimesinin etmolojisine bakalım, curl ingilizcede bükmek anlamına gelir. Hareketi yaparken eğer çok yüksek ağırlık giriyorsak ve ince bileklerimiz varsa (ki ben de bu dertten muzdaribim) hareketi mutlaka koruyucu bileklikle yapmamız gerek. Bu önerimin sebebi; bir zaman sonra curl hareketinde ağırlıklarınızı dikkatsizce artırırsanız, belden aldığınız momentumla ağırlığı kaldırırken bileklerinize ekstra yük biner ve zorlayarak kaldırırken, bileğinizi sakatlayabilirsiniz. En önemli uyarıyı geçtikten sonra gelelim hareketin hangi kaslara etki ettiğine.

Çalışan Kas Grupları

Temel olarak curl hareketi ön kol kaslarını çalıştırır, bunlar Biceps ve Brachialis kasıdır. Biceps kolun en kuvvetli rotator kasıdır. Yani dumbell curl da, hareketi yaparken rotasyon yaptırırsak temel kaslarımızdan biceps’i daha iyi çalıştırmış oluruz, hareketi ona odaklarız. Bicepsin yanından kolun en kuvvetli flexor yani bükme kası brachialis geçer. Brachialis kası da rotasyon yapmadığımız zaman hareketin temel odağı alan kas konumundadır.

Bu yazımda size curl hareketini detaylıca anlatmaya çalıştım, yeri geldikçe güncelleyerek en yeni bilgileri size ulaştırmaya calışacağım. İyi curlller 

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom