Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı?

Kadınların en çok endişelendiği konulardan bir tanesi de şüphesiz “Doğum kontrol hapı kısırlığa neden olur mu?” sorusu. Bugünkü yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı?

Bu sorunun en kısa cevabı hayır. Doğum kontrol hapı kısırlığa sebep olmaz, bu haplar sadece geçici olarak kadın vücudundaki yumurtaların büyüyüp gelişmesini engelleyerek gebeliği önler. Her kadının doğuştan itibaren sahip olduğu ve yumurtalarının harcanma ritmini belirleyen bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saat dış faktörlerden çoğunlukla etkilenmez yani gebelik dönemi veyahut adet döneminin geç başlaması gibi durumların hiçbiri biyolojik saati etkilemez. Kadınların yumurtalığındaki hücreler belirlenen bir ritimde harcanmaya devam eder, doğum kontrol hapları bu harcamayı kesinlikle arttırmaz.

Doğurganlık ne zaman geri döner?

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonraki dönem prezervatif, spiral ya da hormonlu spiral gibi diğer kontrol yöntemleri ile mukayese edildiğinde gebeliğe ulaşma süreleri açısından çok anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dolayısıyla doğum kontrol hapının bırakıldığı tarihin 1 ay sonrasından itibaren doğurganlık tekrar geri dönmeye başlar. Ortalama 2 ile 3 ay sonra ise doğurganlık, daha önceden hiç doğum kontrol hapı kullanmamış bir kadınla hemen hemen eşit hale gelir. 

Dikkatli kullanılması gereken durumlar

Doğum kontrol hapının sahip olduğu bazı özellikler sebebiyle gebelik kontrolü dışında da kullanıldığı durumlar vardır. Özellikle yumurtalık ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Bununla birlikte bu hapların dikkatli kullanılması veya kullanılmaması gereken durumlar söz konusudur. Burada en doğru kararı hekiminiz verecektir. Bu durumlar:

  • Kişinin kendisinde veya ailesinde toplardamarlarda pıhtılaşma öyküsü olması.
  • Sigara kullanımı; özellikle 35 yaş üstü kadınlar.
  • Karaciğer hastalığı bulunan kişiler.
  • Migren sebebiyle tedavi almakta olan kadınlar. 
  • Şiddetli migren baş ağrıları olan ve tedavi görenler 
  • Kolesterolü çok yüksek seyreden kişiler.
  • Meme kanseri şüphesi olması.
  • Kontrol altında tutulamayan tansiyon yüksekliği olması.
  • Sebebi bilinmeyen vajinal kanama

Özetle doğum kontrol hapları kısırlığa sebep olmaz. Ayrıca birçok sağlık problemine karşı da koruyucu rol üstlenmektedir. Hekiminizin onay vermesi halinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Beyin fonksiyonlarınızı artıran 10 yiyecek

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom