Covid 19 İle Mücadelede Ruh Sağlığımız

Özellikle ön planda çalışan sağlık personeli için biraz da olayın psikolojik tarafından bahsetmek istiyorum. Öncelikle ortaya çıkabilecek duygularımızdan bahsedelim.
Gerçekten önemli ve çok zor işler yapıyorsunuz. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda sizi farklı duygu durumları bekliyor, muhtemelen endişeli, stresli, korkmuş, üzgün, bunalmış, kızgın, suçlu, çaresiz hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Bu yaşadıklarınızın hepsi son derece zor bir duruma normal tepkilerdir. Korkmak, mutsuz olmak herkeste olabilecek duygulardır.

Salgının farklı aşamalarında farklı duygular yaşayabilirsiniz. Örneğin, erken dönemde ne olabileceğini düşünüp endişeli hissedebilirsiniz. Pik aşamalarında adrenalin dalgalanmaları yaşayabilirsiniz. Zamanla “boşuna calisiyor „ gibi hissedebilirsiniz.

Yapmanız gereken zor kararlardan dolayı kendinizi suçlu hissedebileceğiniz zamanlar olabilir. Herkes farklı ve herkes farklı zamanlarda farklı duygular yaşayabilir. Daha önce psikolojik olarak daha endişeli yapıda olanlar bu durumla daha zor baş edebilirler ya da tam tersi her zaman güçlü görünen biri kendini yetersiz hissedebilir.

Bu dönemde aldığımız vitaminlerin yani sıra ruh sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekir. Çünkü immun sistemi etkileyen en önemli etkenlerden biri de strestir.

Kendinize iyi bakmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var.
Nöbetleriniz sırasında kendinize düzenli molalar vermeye dikkat edin. Sağlıklı beslenme, ve yeterli uyku yapı taşlarıdır. Stresli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olan stratejileri düşünmeye ve kullanmaya çalışın. Vardiyalar arasında biraz zaman ayırmaya, yavaşlamaya ve uyarılma seviyelerini normale döndürmeye çalıştığınızdan emin olun.

Kendinize bakmak bencillik değil sorumluluktur. Kendinizi düşünün . Siz iyi olmazsanız kimseye yardım edemezsiniz (aileniz dahil) bunu unutmayın.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalın – onları şahsen göremeseniz bile görüntülü ve telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

Fiziksel aktiviteye katılın. Rutinlerinize olabildiğince devam edin.
Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak düzenli etkinlikler planlayın.
Sigara, alkol veya diğer ilaçlar gibi yararsız başa çıkma stratejileri kullanmaktan kaçının. Bu tür maddeler olayı sadece kısa süreli bastırmaktan başka bir işe yaramamaktadır…

Haberleri izlemek, okumak veya dinlemek için harcadığınız zamanı sınırlamaya çalışın. Zihninizi mevcut krizden uzaklaştırabilecek hobilerle vakit geçirmeye çalışın.Eğer bunalmış hissediyorsanız yardım isteyin. İş arkadaşlarınızla, yöneticinizle veya nasıl hissettiğiniz konusunda güvendiğiniz bir başkasıyla konuşun. Bu durumda yalnız değilsiniz – iş arkadaşlarınız size benzer şeyler yaşıyor olabilir ve birbirinizi destekleyebilirsiniz. Gerekirse psikolojik destek almaktan utanmayın.
Kendinize ve başkalarına karşı merhametli olun. Kontrolünüzde ne olduğuna odaklanın. Her şeyi kontrol edemezsiniz ama yapabileceğiniz şeylerinde olabileceğini göreceksiniz.
Sadece negatif olaylara değil hayatınızdaki pozitif durumlara da odaklasın. Hayatını kaybedenlerin yanında bir çok iyileşen insan olduğunu da göreceksiniz.
Başarıları paylaşın ve kutlayın. Bu bir yarış ya da savaş değil. Bu durum sonsuza kadar sürmeyecek ve salgın sona erecek.

Hayallerinizi kurmaya devam edin… Hayal gücü ruhun gözüdür ve hayallerimiz her şeye rağmen özgürdür.

Sevgiler

Uzman Psikiyatrist Dr.Çiğdem Gök

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom