Bradikardi

Bradikardi düşük kalp atış hızıdır ve sıklıkla sporcular gibi çok zinde olan insanlarda görülür. Bununla birlikte, kalp problemi veya az çalışan tiroid bezi gibi durumlarla da ilişkili olabilir.

Bradikardi nedir?

Bradikardi, kalbinizin çok yavaş attığı anlamına gelir. Çoğu insan için, kalp atış hızı istirahat halinde dakikada 60 ila 100 atım arasındadır.

Düşük kalp atış hızı (60 vuru / dakikadan az) bazen normal olabilir. Özellikle uzun süredir sıkı antrenman yapan sporcularda nabız sayısı dakikada 60 dan az olabilir. Bu normal yavaş kalp atışı herhangi bir soruna neden olmaz ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Bununla birlikte, düşük kalp hızı bazen altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanır. Bunlardan biri kalbin elektrik sisteminde sorun olmasıdır. Bu, kalbin doğal pacemaker’ının düzgün çalışmadığı veya kalbin elektriksel iletiminin kesintiye uğradığı anlamına gelir. Şiddetli bradikardi formlarında, kalp o kadar yavaş atar ki, kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz. Bu durum semptomlara neden olur ve hayatı tehdit edebilir.

Bradikardinin belirtileri nelerdir?

Bradikardi hiçbir belirti vermeyebileceği gibi aşağıdaki durumlara yol açabilir:

 • Baş dönmesi, sersemlik hissi veya bayılma.
 • Nefes darlığı. (özellikle egzersiz yaparken)
 • Aşırı yorgunluk.
 • Göğüste ağrı veya çarpıntı hissi.
 • Konsantrasyonda güçlük.

Risk faktörleri

Bradikardi, özellikle çok zinde kişilerde normal karşılanır. Aksi takdirde olası nedenler şunlardır:

 • Kalbi, vücudunuza kan pompalamak için uyaran elektrik impulsun anormal iletimi.
 • Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) nedeniyle zarar görmüş kalp.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon).
 • Doğuştan kalp hastalığı.
 • Kalp dokusunun enfeksiyonu (miyokardit).
 • Az çalışan tiroid bezi (hipotiroidizm).
 • Beta-blokerler veya digoksin gibi ilaçlar.
 • Geçirilmiş kalp cerrahisi komplikasyonları

Bradikardi tedavisi

Tedavi altta yatan nedene ve semptomlara bağlıdır. Eğer bradikardi herhangi bir belirtiye neden olmazsa, altta yatan neden için tedaviye ihtiyaç duyulmadıkça herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Bradikardinin nedeni kalbin elektrik sistemininin zarar görmüş olması ise, kalp pili kullanmanız gerekebilir. Kalp pili, düşük kalp atış hızını düzeltmeye yardımcı olan bir cihazdır. Cilt altına yerleştirilir. Kalp pili olan kişiler normal, aktif yaşamlarını sürdürebilir; ancak bu aynı zamanda altta yatan duruma da bağlı olacaktır.

Hipotiroidizm veya tuz (elektrolit) dengesizliği düşük kalp atış hızına neden oluyorsa, nedeni tedavi etmek genellikle bradikardiyi iyileştirir.

Bazı ilaçlar kalbinizin yavaş atmasına neden olabilir. Bu durumda doktorunuz ilacın dozunu düşürebilir veya farklı bir ilaca geçebilir.

Komplikasyonlar

Çoğu insanda bradikardi herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Komplikasyon, yavaş kalp hızının altta yatan nedenine bağlı olacaktır.

Şiddetli bradikardi tedavi edilmezse, ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlar ani düşme, nöbetler ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Korunma

Bradikardi kalp hastalığından kaynaklanabilir, bu nedenle sağlıklı yaşam tarzı tavsiyesi çok önemlidir. Buna sağlıklı beslenme, sigara içmeme, vücut ağırlığını azaltma (aşırı kilolu ise) ve düzenli egzersiz yapma örnek gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir: Aritmi nedir?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom