Bir fikirden Türkiye’de seri üretime “Sağlıkçılara özel siper maske”

Bursa Uludağ Üniversitesinde akademisyen Doç. Dr. Burhan Coşkun’ un “siper maske” önerisi ile başlayan süreç tüm ülkeye yayıldı.

Sağlık çalışanlarına ekstra koruma sağlamak amacıyla ikinci bir “siper maske” yapma fikri eyleme dönüştü. Yurdun dört bir tarafında 3d yazıcılar vasıtasıyla maskelerin üretimine başlandı.

Üniversitede öğretim üyesi Doç. Dr. Burhan Coşkun siper maske fikrini ilk olarak 3d yazıcısı olan üreticilere iletti. Yazılımcı Gökhan Zıngıl’ın da katkılarıyla üretilen ilk maskeler için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Açılan ‘3D Destek’ instagram sayfasıyla maskelerin seri üretimi ve sağlık çalışanlarına temini için gönüllü kişilerden destek istendi. Çağrı karşılıksız kalmadı, tüm ülkede maskelerin seri üretimine başlandı.

Maskelerin İstanbul’da üretimini üstlenen gönüllüler A haber yayınına konuk olurken Cnn Türk kanalı da Gökhan Zıngıl’la röportaj gerçekleştirdi. İşte o görüntüler:

Doç. Dr. Burhan Coşkun hocamızı koranavirüsle mücadelede göstermiş olduğu bu duyarlılık adına kutluyor, ülke genelindeki tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyoruz.

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom