Bebeklerde kalça ultrasonu

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda bebeklerde kalça ultrasonu kullanımına yer vereceğiz. 

Kalça ultrasonu nedir?

Kalça ultrasonografisi bebeklerde gelişimsel kalça displazisi (GKD) tanısı için sıkça başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Gelişimsel kalça displazisi ülkemizde her 100 bebekten 1 inde görülmektedir. Oldukça sık görülen bu durum zamanında tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda kişide ciddi ortopedik sorunlara yol açabilir. GKD erken tanı konulması halinde ise tamamen tedavi edilebilen bir durumdur. Bu yüzden bebeklerde kalça ultrasonu oldukça değerli bir yöntemdir.

Kalça ultrasonu radyasyon içerir mi?

Öncelikle anne babaların bu konuda endişelenmemesi gerekir. Kalça ultrasonografisi ülkemizde gelişimsel kalça displazisi (GKD) tanısı için tarama amaçlı kullanılan bir tetkiktir. Kalça ultrasonografisinde diğer tüm ultrasonlarda olduğu gibi iyonize radyasyon bulunmamaktadır. Bunun sebebi ultrasonografik görüntülemenin X ışınları değil, yüksek frekanslı ses dalgaları içermesidir. Dolayısıyla ebeveynler çocuklarını radyasyon endişesi olmadan gönül rahatlığı ile kalça ultrasonu için kliniklere getirebilirler. 

Kalça ultrasonu için ideal zaman nedir?

Ultrason için ideal olan haftalar bebeğin 4 ile 6 haftalık olduğu zamanlardır, 2 ayı geçirmemek gerekir. 6 hafta öncesinde bebek kalçasında doğal olarak laksite yani gevşeklik durumu söz konusudur. Bu sebeple bu süreden önce özellikle de 4 haftadan önce görüntüleme yapılan bebeklerde kalça henüz tam gelişmediğinden ultrason raporu “fizyolojik olarak gelişmemiş kalça” şeklinde çıkabilmektedir. Bu durumda bebek 1 ay sonra kontrol ultrasonu için tekrar çağrılır. Ortaya çıkan bu 1 aylık süreçte genellikle anne babalarda “Bebeğimin kalçası normal değil mi, acaba düzelecek mi?“ gibi endişeler meydana gelmektedir. Bu nedenle hem bu endişelerin önüne geçmek hem de en sağlıklı görüntülemeyi yapabilmek için ultrasonun bebekler 6 haftalık olduğunda yapılması en ideal uygulama olacaktır.

Tedavi

İlk 6 ayda ilgili hekim tarafından gelişimsel kalça displazisi ya da kalça çıkığı tanısı konduğu takdirde tedavi ameliyatsız yapılır. Genellikle bazı basit uygulamalar ve özel kumaştan yapılmış ateller tedavide yeterlidir. Erken teşhisin konulamadığı, 6 aydan büyük çocuklarda ise genel anestezi altında ameliyat gerekebilir. 

İlginizi çekebilir: Disleksi

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom