Bebek egzaması nedir? Belirtileri nelerdir?

Merhaba değerli Doktorunsesi okuyucuları, bugünkü yazımızda bebek egzaması ve tedavisine yer vereceğiz.

Bebek egzaması oluşum zamanı ve yerleşim bölgesine göre tanısı konan bir hastalıktır. Bebeklerde 2 çeşit egzama görülür. İlk 3 aylık dönemde seboreik dermatit adı verilen saçlı deride ya da vücudun herhangi bir bölgesinde zemini kızarık, üzerinde sarı kabuklanmalar olan egzama çeşidi görülmektedir. Bu egzama kendi kendini sınırlayan ve aylar içinde kendiliğinden gerileyen egzama tipidir. 

Bebek 3 aylık olduktan sonra ortaya çıkan egzama ise atopik dermatit adı verilen egzama çeşididir. Bu egzama tipi daha çok yanak bölgesinde, vücuttaki kıvrım yerlerinde ve bez bölgesinde kızarıklıklar, hafif kepeklenme ve kabuklanma şeklinde belirti verir.

Bebek egzaması neden olur?

Atopik dermatitte genetik eğilim olabileceği gibi bebeğin bağışıklık sistemindeki hücrelerin fonksiyonlarındaki bozukluklar da bu hastalığa zemin oluşturabilir. Hastalığın alevlenme dönemlerinin sebebini tam olarak bilemesek de ek gıdalara geçildiğinde bazı gıdalar tetikleyici olabilir. Tetikleyen faktörü test edebilmek için alerji ve gıda testleri yapılabilmektedir ancak bu rutin olarak yapılan bir tetkik değildir. Tanı genel olarak bebeğin klinik durumu dikkate alınarak konur. Tanıda bebeğin kaç aylık olduğu yol göstericidir.

Bebek egzaması kaç yaşına kadar sürer?

Atopik dermatit tanısı konulduğunda ailenin mutlaka bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. Çünkü atopik dermatit kronik olabilen bir hastalıktır. Bebeklerin çoğunda 1-2 yaşa kadar ataklarla devam eder. Daha nadiren 5-6 yaşa kadar; daha da nadiren erişkin yaşa kadar sürebilir. Bu sebeple atak dönemlerinde nasıl korunulması ve çocuğun nasıl tedavi edilmesi gerektiğini ailelere anlatmak önemlidir. Ailelere hastalığın tekrarlayabileceği hatırlatılmalıdır. 

Bebeklerde egzama nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde egzamanın tedavisinde ilaçlardan ziyade doğru ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Çünkü bebeğin cilt yapısına uygun ürünler kullanılmazsa egzama tedavi edilse dahi tekrarlama riski daha fazla olacaktır. O yüzden cilt yapısına uygun temizleyicilerin ve nemlendiricilerin kullanılması gerekir. Nemlendirici egzamalı bebekler için günlük bakım rutini olmalı, günde en az 2 kez yüz ve vücut bölgesine uygulanmalıdır. Bebekte aktif egzama halinde yani atak döneminde; bu bölgelere kısa süreli ve bebekler için uygun olan düşük kortizon içeren kremler uygulanır. Eğer egzama uzun sürüyorsa veyahut sık ataklar halinde seyrediyorsa kalsinörin inhibitörleri adı verilen kremler kullanılır, tedaviye daha uzun süre devam edilir. Çok fazla kaşıntı hissi varsa antihistaminik içeren damla ve şuruplardan faydalanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde kalça ultrasonu

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom