Bebe Aspirini (Coraspin) – kan pıhtılarını önlemek için

Bebe Aspirini (Asetilsalisilik Asit) piyasa isimleri : Aspirin, Ataspin, Coraspin, Ecopirin.

 • Kalp, damar hastalığı olan kişiler için her gün düşük dozda aspirin almanın kalp krizi ve felç riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Normal doz, her gün bir düşük doz aspirin tabletidir (75-100 mg).
 • Çocuğunuzun yanlışlıkla aspirin yuttuğundan şüphelenirseniz, hemen tavsiye için doktorunuza başvurun.

Bebe aspirini hakkında

İlacın türü. Antitrombosit ilaç.
Kullanım amacı. Damarlarda pıhtı oluşumunu önlemek için.
Piyasa ismi. Aspirin, Ataspin, Coraspin, Ecopirin.
Formu. Tabletler, Enterik kaplı tabletler ve çözünür tabletler.

Kanınızda trombosit adı verilen “yapışkan” hücreler vardır. Kendinizi kestiğinizde, trombositler yarayı kapatmak için birbirine yapışır (pıhtı oluşur). Bazen trombositler bir arterin içinde birbirine yapışır – buna trombüs denir. Bir trombüs bir kan damarını tıkayabilir ve bu genellikle felç veya kalp krizine neden olur. Başınıza veya kalbinize giden arterlerin duvarları yağ birikintileriyle kalınlaşmışsa bu olasılık artar. Aspirin, trombositlerin yapışkanlığını azaltır, trombositlerin bir arterin içine yapışmasını ve bir trombüs oluşturmasını önler. Bu, kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltır. Aspirin bu şekilde kullanıldığında, genellikle bebe aspirini olarak adlandırılır. Her tablet 75-100 mg aspirin içerir. Düşük doz aspirin, kalp, damar hastalığı olanlara ve bypass ameliyatı geçiren kişilere önerilebilir. Yakın zamanda kalp krizi veya felç geçiren çoğu kişiye, tekrar olmasını önlemek için bebe aspirini almaları tavsiye edilecektir.

Bebe aspirini reçeteyle ve reçetesiz satılmaktadır. Doktor kontrolünde olmadan düzenli aspirin kullanmayın. Mutlaka bir doktora danışın.

Daha yüksek dozlarda, ağrıyı ve yüksek ateşi gidermek için aspirin kullanılabilir. Aspirin nedir? Yan etkileri nelerdir? adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bebe aspirini almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bazı ilaçlar için ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenden dolayı aspirin almaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız.
 • Mide ülseriniz varsa.
 • Astımınız varsa.
 • 16 yaşından küçükseniz.
 • Karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa.
 • Hemofili veya glikoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği gibi bir kan hastalığınız varsa.
 • Gut hastasıysanız.
 • Yüksek tansiyonunuz varsa. (Hipertansiyon).
 • Aspirin veya non-steroid antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) aldıktan sonra alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. En bilindik NSAİİ’ler ibuprofen, diklofenak, indometasin ve naproksen’dir. Ayrıca, başka bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirip geçirmediğinizi de doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlara, reçetesiz satın alabileceğiniz tüm ilaçlar ve bitkisel, tamamlayıcı ilaçlar dahildir.

Bebe asprini nasıl kullanılır?

 • Aspirin almaya başlamadan önce, ambalajın içindeki prospektüsü okuyun. Size düşük doz aspirin hakkında daha fazla bilgi verecek ve alırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sağlayacaktır.
 • Muhtemelen her gün bir aspirin tableti(75-100 mg) almanız tavsiye edilecektir. Yakın zamanda bypass ameliyatı geçirdiyseniz, dozunuz bundan farklı olabilir. Tabletleri doktorunuzun size söylediği şekilde kullanın.
 • Aspirin’i her gün aynı saatte almaya çalışın. Çoğu insan, sabahları kahvaltıyla almayı tercih eder.
 • Size hangi tip aspirin tabletinin verildiğini öğrenmek için paketteki etikete bakın. Size dağılabilir aspirin tabletleri verildiyse, dozunuzu az miktarda su ile karıştırarak alınız. Bu tip aspirin tabletini yiyecek bir şeyler ile birlikte almanız önemlidir. Bu, midenizde oluşacak tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Enterik kaplı tablet alıyorsanız yiyeceklerle birlikte alınması önemli değildir, çünkü bu tabletler midenizi tahrişten korumaya yardımcı olan özel bir kaplamaya sahiptir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu tabletler çiğnenmeden bütün olarak yutulmalıdır. Yutmanıza yardımcı olması için onları bir bardak su ile alabilirsiniz.
 • Hazımsızlık ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçlarınızı aspirini almadan iki saat önce veya aspirin aldıktan iki saat sonra kullanın. Bunun nedeni, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitin, tabletlerin kaplamasının çalışma şeklini etkileyebilmesidir.
 • Bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız. Ertesi gün hatırlarsanız, unutulan dozu atlayın. Unutulan dozları dengelemek için iki dozu birlikte almayınız.

Bebe asprini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Tedavinizin kontrolü için doktor randevularınıza düzenli olarak gidin.
 • Herhangi bir reçetesiz ilaç satın almadan önce, ilacın sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışın. Aspirin içeren başka ilaçlar almamalısınız ve ayrıca ibuprofen gibi herhangi bir antiinflamatuar ağrı kesiciden de kaçınmalısınız. Birçok soğuk algınlığı ve grip ilacı aspirin veya ibuprofen içerir.
 • Aspirin, bir doktor tarafından özel olarak reçete edilmediği sürece 16 yaşın altındaki bir çocuğa verilmemelidir. Bunun nedeni, küçük çocuklara verilen aspirinin Reye sendromu olarak bilinen bir durumla ilişkili olmasının mümkün olmasıdır. Reye sendromu, ölümcül olabilen çok nadir bir hastalıktır.
 • Ameliyat veya diş tedavisi geçirecekseniz, tedaviyi yürüten doktora aspirin kullandığınızı söyleyin. Bunun nedeni, aspirin kullanırken kanamanın durmasının normalden daha uzun sürebilmesidir.
 • Bir çocuğun kazara aspirin almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, derhal acil servise gidin. Bu çok önemlidir çünkü aspirin yanlışlıkla veya aşırı dozda alındığında ciddi sorunlara neden olabilir.

Bebe asprini yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, aspirin ile ilişkili en yaygın olanlardan bazılarını içermektedir. İlacınızla birlikte verilen prospektüste tam bir liste bulacaksınız. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuzla konuşun.

Yaygın aspirin yan etkileri. Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Mide bulantısı, hazımsızlık. Hafif yiyeceklerle beslenin. Aspirini yemekten sonra almaya dikkat edin. Bu devam ederse, daha fazla tavsiye için doktorunuza danışın.
Kanama riskinde artış. Açıklanamayan herhangi bir kanama fark ederseniz, tavsiye doktorunuza danışın.

Önemli: aspirin alerjik reaksiyonlara neden olabilir; astımı olan kişilerde bu daha yaygındır. Alerjik reaksiyonunuz varsa veya solunum güçlüğü çekiyorsanız, aspirin almayı bırakın ve acilen doktorunuza danışın.

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Bebe aspirini nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Asla reçete edilen dozdan fazlasını almayınız. Kendinizin veya bir başkasının bu ilacı aşırı doz almış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastanenizin acil servisine gidin. İlacı, kabı boş olsa bile yanınıza alın.
 • Durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına ilaç vermeyin.
 • Tarihi geçmiş ilaçları kullanmayın.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Aspirin nedir? Yan etkileri nelerdir?

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom