Azelaik asit krem

 • Tedaviyi uygulayacağınız alanı önce sabun ve suyla yıkayın, nazikçe kurulayın.
İlaç türü Akne veya rozase için cilt preparatı.
Kullanım amacı Akne, Gül hastalığı.
Ticari adı Azalderm, Finacea, Skinoren.
Formu Krem, jel.

Akne, cilt lekelerinin yaygın bir nedenidir. Akne 12-25 yaş arasında sıktır, ancak daha yaşlı veya genç insanlarda da görülebilir. Küçük yağ bezleri cilt yüzeyinizin hemen altında bulunur ve cildinizi esnek ve pürüzsüz tutan bir yağ tabakası (sebum) oluşturur. Cildinizdeki küçük gözenekler aracılığıyla sebum cildinizin yüzeyine doğru ilerler. Aknede bu gözeneklerin bir kısmı tıkanır ve küçük sivilceler, siyah ve beyaz noktalara neden olur. Azelaik asit cilt kremi ve jeli, tıkalı gözenekleri açarak etki gösterir.

Azelaik asit ayrıca yetişkinlerde rozase (gül hastalığı) için kullanılır. Rozase, genellikle burnunuz, yanaklarınız ve alnınız gibi yüzünüzün bazı kısımlarını etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Sıklıkla lekelere neden olabilen bir durumdur.

Azelaik asit kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

Bazı ilaçlar, belirli rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir. Bu yüzden, azelaik asit kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Herhangi bir ilaç, bitkisel ürün veya başka bir cilt preparatı kullanıyorsanız.
 • Bir ilaca veya cilt ürününe karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz.

Azelaik asit nasıl kullanılır?

 • Tedaviye başlamadan önce, paketin içindeki ilaç prospektüsünü okuyun. Prospektüs size azelaik asit hakkında daha fazla bilgi verecek ve ilacı aldığınızda karşılaşabileceğiniz yan etkilerin tam bir listesini sunacaktır.
 • Genellikle azelaik asidi her gün iki kez sabah ve akşam kullanmanız önerilir. Tedaviyi uygulamadan önce bölgeyi sabun ve suyla yıkayın ve bir havluyla nazikçe kurulayın. Ardından kremi / jeli uygulayın ve nazikçe ovalayın. Cildiniz hassassa, preparatı günde iki kez kullanmadan önce birkaç gün boyunca günde sadece bir kez uygulayabilirsiniz.
 • Kremi / jeli uygularken, cildinizin hassas bölgelerine; burun deliklerinize, gözünüze ve ağzınıza bulaşmasını engellemeye çalışın. Cildin tahriş olmuş veya ağrılı bölgelerine uygulamayın.

Azelaik asitin yan etkileri nelerdir?

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkes yaşamasa da istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, azelaik asit içeren preparatlarla ilişkili yaygın yan etkilerden bazılarını içermektedir. İlacınızla birlikte verilen prospektüste yan etkilerin tam bir listesini bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni ilaca alıştıkça istenmeyen etkiler genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsızlık verirse doktorunuzla konuşun.

Çok yaygın azelaik asit yan etkileri (bunlar 10 kişide 1’den fazlasını etkiler). Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Kaşıntı, tahriş (yanma), kızarıklık. Kremi / jeli uygulama sıklığınızı azaltın veya birkaç gün boyunca kullanmayı tamamen bırakın. Cildiniz düzeldiğinde tekrar kullanmaya başlayın.
Yaygın azelaik asit yan etkileri (bunlar 10 kişide 1’den azını etkiler). Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Kuru cilt, karıncalanma veya uyuşma, döküntü. Kremi / jeli uygulama sıklığınızı azaltın veya birkaç gün boyunca kullanmayı tamamen bırakın. Cildiniz düzeldiğinde tekrar kullanmaya başlayın.

Kremden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka semptomlarla karşılaşırsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Azelaik asit nasıl saklanır?

 • Tüm ilaçları çocukların ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yerde saklayın.
 • Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tüm ilaçlar hakkında önemli bilgiler

 • Bu preparat sadece cilt üzerinde kullanım içindir. Birinin ilacı kazayla yuttuğundan şüpheleniyorsanız, tavsiye için hastanenizin acil servisine başvurun.
 • Bir ameliyat veya diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları kullandığınızı söyleyin.
 • Bu ilacı durumları sizinkiyle aynı görünse bile asla başkalarına vermeyin, tavsiye etmeyin.
 • Tarihi geçmiş ilaçları kullanmayın. Bunları sizin için imha edecek olan yerel eczanenize götürün.
 • Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

İlginizi Çekebilir: Sivilce için Roaccutane kullanımı

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom