Aort darlığı (Aort kapak darlığı)

Aort kapağı, sol ventrikül ile aort damarı arasında yer alan bir kalp kapakçığıdır. Aort darlığı, aort kapağının tamamen açılamaması dolayısıyla sol ventrikül ve aort damarı arasında darlık meydana gelmesidir.

Sonuç olarak, sol ventrikülden aort damarına geçebilen kan miktarı azalır. Valf (kapak) ne kadar dar olursa, aorta o kadar az kan geçebilecek; bu da semptomların şiddetini artıracaktır.

Bazı durumlarda ise hem aort darlığı hem de aort yetmezliği birlikte bulunur. (Aort yetmezliği hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız: Aort yetmezliği)

Aort darlığının belirtileri:

Hafif aort stenozları herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bununla birlikte, şiddetli darlık varlığında aşağıdaki bulgular ortaya çıkar:

  • Göğüs ağrısı (angina)
  • Baygınlık veya baş dönmesi hissi
  • Özellikle egzersiz ile şiddetlenen nefes darlığı
  • Yorgunluk
Aort kapakçığı

Aort darlığı tedavi

Eğer daralma (stenoz) hafifse, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Darlığa bağlı olarak kalp yetmezliği veya düzensiz kalp ritmi (aritmi) gibi durumlar ortaya çıkarsa doktorunuz ilaç tedavisi uygulayabilir. Ancak asıl tedavi kapakçığın değiştirilmesi yani cerrahi tedavidir. Yapılan araştırmalar, semptom gelişen aort darlığı hastalarında cerrahi tedavinin hastanın sağkalım süresini artırdığını göstermiştir.

İlaç tedavisi

Kalp yetmezliği gelişirse, doktorunuz yetmezlik semptomlarını hafifletmek için ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri veya diüretik (idrar söktürücü) gibi ilaçlar önerebilir.

Cerrahi tedaviler

Cerrahi tedaviler, aort darlığını düzeltmek için oldukça sık uygulanan yöntemlerdir. Başarı şansı yüksektir. Tedavi bozuk olan kapağın mekanik veya biyolojik yapay kapakla değiştirilmesidir. Mekanik kapaklar, titanyum gibi vücudunuzla reaksiyona girmeyen malzemelerden yapılır. Biyolojik kapaklar ise işlenmiş hayvan veya insan dokusundan üretilir, ileri yaşlarda tercih edilme sıklığı artar. Durumunuz için en iyi seçeneği cerrahınız önerecektir.

Aort darlığı olan insanlarda hastalığın seyri (prognoz) nasıldır?

Bazı vakalar hafiftir ve semptomlara neden olmaz. Semptom geliştiği takdirde hastanın durumu yıllar içerisinde daha kötüye gider. İlaçlar durumu hafifletebilir, ancak daralmış (stenoze) bir kapakçığı eski haline çeviremez. Bu durumda ameliyat önerilir.
Cerrahi tedavi, şiddetli aort darlığı olan çoğu insanda darlığa bağlı şikayetleri iyileştirmiştir. Kalp kapakçığı değiştirme ameliyatlarının başarı oranı yüksektir.

Twitter’da bizi takip edin: @doktorunsesicom